המפלים היפים שאסור להחמיץ בצפון

לכבוד החורף שהגיע במלוא עוצמתו, גשמים עזים ונחלים זורמים. אספנו עבורכם מקבץ של ששה מפלים בצפון מהיפים בארץ שאסור להחמיץ בגולן ובגליל העליון. כל המפלים מתאימים לטיולים משפחתיים, חלקם סמוכים מאד לכביש הגישה וחלקם מצויים בתוך שמורות טבע ומצריכים מעט יותר הליכה.

מפל סער בצפון הגולן

מפל סער הוא אחד המפלים האהובים על הישראלים הנופשים בצפון בעקבות החורף הגשום.

מקורו של  מפל סער הוא בנחל סער. נחל זה מתחיל בעין סער מדרום לגבעת הצעקות במג'דל שמס.  בהמשך מנקז נחל סער את מעיינות בקעת יעפורי, ממשיך מצפון לברכת רם ופונה מערבה סמוך לכפר מסעדה. משם הוא עובר ב"תפר" שבין סלעי הגיר של החרמון וסלעי הבזלת של הגולן. סמוך לכפר הדרוזי עין קיניה נופל הנחל בעוצמה במפל רסיסים, כקילומטר ממזרח לגשר הידידות. בסמוך לגשר נופל בעוצמה רבה מפל סער כתוצאה של ירידה חדה של הנחל מגובה של 550 מטר רום לאורך 6 קילומטר בלבד. בימי שישי ובעיקר בשבתות חורפיות כל סביבת מפל סער עמוסה למדי בכלי רכב אשר חונים בחניון הקטן שליד המפל ובעיקר לאורך הכבישים הצרים בסביבה ויוצרים עומסי תנועה כבדים בעיקר בשעות הצהריים כאשר תנועת המטיילים באזור בשיאה. סמוך למפל סער תוכלו למצוא שוק דרוזי קטן בו תוכלו לקנות סחלב, תירס חם, גרעיני תורמוס ופול, פיתה דרוזית ותפוחים ישר מהמטע.

ממפל סעל סער נית לצאת למסלול הליכה יפהפה שעובר ממש בסמוך למפל הגועש ולאחר שחוצים את הכביש ניתן ללכת לאורכו של נחל סער מספר קילומטרים עד למפל רסיסים, בסמוך לעין קיניה. קראו עוד בפוסט שכתבנו על טיול אביבי בין מפלי נחל סער.

מפל סער בצפון רמת הגולן
מפל סער בצפון רמת הגולן
מפל סער וגשר הדודות בצפון רמת הגולן
מפל סער וגשר הידידות בצפון רמת הגולן

מפלי הבניאס בשמורת נחל חרמון

מסלול הליכה קצר מחניון השביל התלוי של הבניאס יוביל אתכם אל מפל הבניאס – המפל העוצמתי ביותר בישראל מגובה של כ-10 מ' לברכה יפהפייה מוקפת בצמחייה. מרפסת עץ מאפשרת להשקיף על המפל ולהירטב מהרסס הקריר של המפל. מומלץ לשלב את הביקור בסיור בשביל התלוי, גשר עץ בן 100 מטרים שעובר ממש מעל למים השוצפים של הבניאס ועם מסלול ההליכה שמוביל למעיינות הבניאס. קראו את הפוסט "בין מעיינות נחל חרמון, טחנת קמח וארמון קדום".

מפל הבניאס - המפל העוצמתי ביותר בישראל!
מפל הבניאס – המפל העוצמתי ביותר בישראל!
השביל התלוי מעל נחל חרמון
השביל התלוי מעל נחל חרמון
מפלונים לאורך השביל התלוי בבניאס
מפלונים לאורך השביל התלוי בבניאס

מפלי נחל עיון

מסלול הליכה קווי לכל המשפחה לאורך מפלי נחל עיון ובראשם מפל התחנה ומפל התנור. מומלץ במורד הנחל מהחניון הצפוני הסמוך למטולה ועד לחניון הדרומי. מומלץ להגיע לשמורה עם שני רכבים ולדאוג  להשארת מכונית בנקודת הסיום בחניון הדרומי. בעונת הטיולים ישנם שאטלים בין שני החניונים אך מומלץ לוודא זאת מראש.  מפלי נחל עיון מצפון לדרום  כוללים את  מפל עיון, מפל הטחנה, מפלי האשד ומפל התנור. מפלים אלו זורמים כל ימות השנה, ולאורך הערוץ צומחת צמחיית מים שופעת ופריחה מרהיבה בעיקר בעונת האביב. שני המפלים המרשימים ביותר מהיפים בארץ הם  מפל הטחנה – מפל רחב יחסית בגובה 21 מ' ולצדו שרידי טחנת קמח שפעלה במקום ומפל התנור – מפל שגובהו 30 מ', מהגבוהים במפלי הארץ אשר קרוי על שם התנורה – השמלה הרחבה של נשות דרום לבנון. עבור מי שמגיע לשמורה עם רכב אחד וזמנו קצר, מומלץ להסתפק במפל התנור, אליו ניתן להגיע בהליכה קצרה מהחניון התחתון. ליתר הרחבה קראו קראו את הפוסט "טיול בין מפלי נחל עיון".

מפל התחנה בנחל עיון
מפל התחנה בנחל עיון
המפלים הכי יפים בצפון
על רקע מפל התחנה בנחל עיון
מפל האשד בנחל עיון
מפל האשד בנחל עיון

מפל קצרין

מפל קצרין הוא מפל מרשים במיוחד ברמת הגולן, בסמוך לקצרין שבמרכז הגולן. המפל נופל מגובה של 10 מטרים בחורף בלבד אך למרות גובהו בתקופת הגשמים הוא עשוי להיות עוצמתי במיוחד. מפל זה הוא חלק מנחל קצרין המהווה את אחד מיובליו של נחל משושים.

הגישה למפל קצרין נוחה מאד, הוא נמצא לא רחוק מבית הספר נופי גולן בדרום מזרח העיר קצרין. מחנים את הרכב והולכים מרחק קצר.

ניתן לשלב את הביקור במפל באתרים נוספים נופים בסמוך לקצרין. ליתר הרחבה קראו בפוסט טיול במרכז הגולן.

מפל קצרין ליד קצרין

מפל עיט

מפל עיט הוא מפל מרשים הנופל בבת אחת ומתחתר לקניון עמוק הכולל קירות משושים מהיפים ברמת הגולן. המפל במיטבו לאחר ימי גשם. המפל ממוקם לאורך ציר המפלים. ציר זה כולל מערכת של אפיקי זרימה רדודים הקרויים "מסילים" אשר אוספים את מי גשמים ומצטברים לסדרה של מפלים שוצפים הנופלים לקניונים עמוקים ולנחלים הזורמים מערבה לכיוון הכנרת. ציר זה מתחיל בצומת המפלים בצפון ונמשך עד לצומת מגשימים בדרום הגולן.

מסלול הביקור במפל עיט כולל הליכה קצרה מאד מהחניון הקטן אל תצפית המפל ומעבר על פני גשר עץ קטן אל תצפית מהצד הנגדי על קיר המשושים. משושים אלו נוצרו עקב התקררות מהירה של הלבה שהתפרצה לפני אלפי שנים ויצרה סדקים בצורת משושים. משושים דומים ניתן לראות בבריכת המשושים ובנחל הזוויתן אשר נקראים על שם התופעה, בנחל סער ובנחלים נוספים בגולן.

נוסף לנקודות התצפית מומלץ לעשות את מסלול ההליכה המעגלי הקצר שנמשך מנקודת התצפית על המפל ומסתיים באותה נקודה. מסלול זה כולל פריחה חורפית יפה של רקפות וכלניות ובאביב באביב פורחים על מצוקי הנחל שיחים צהובים של חלבלוב, תורמוסים ונורית אסיה.

למידע נוסף על מפל עיט קראו בפוסט "טיול בין מפלי הגולן סער ועיט לאחר הסערה הגדולה"

מפלי פרוד 

מפלי פרוד ממוקמים בנחל צלמון עליון, למרגלות הר מירון. המפלים אינם זורמים לאורך השנה אלא רק בתקופת הגשמים ובעיקר לאחר כמה ימי גשם משמעותיים ואז המראה של האשדים השוצפים מעל  סלעי הגיר הלבנים יפה במיוחד.

כדי להגיע אל סדרת המפלים המצויים לא רחוק מכרמיאל, נוסעים מזרחה מכרמיאל, פונים לכיוון הכפר הדרוזי עין אל-אסד, ולאחר 2.5 ק"מ מהצומת פונים ימינה לכיוון קיבוץ פרוד ומגיעים לחניון. מרחק הליכה קצר מהחניון מוביל לאשדים השוצפים ומהם ניתן ללכת בזהירות לאורך מסלול כחול לעבר שני "המפלים הגבוהים" ועין רמיאל שלמרגלות קיבוץ פרוד, מרחק של קילומטר וחצי מהחניון התחתון.

מפלי פרוד
מפלי פרוד
מפלי פרוד
מפלי פרוד
מפלי פרוד
מפלי פרוד

מקומות לינה מומלצים בצפון

אם אתם מתכננים להגיע לצפון לסוף שבוע, קשה להיות ספונטניים שכן היצע המקומות אמנם גדול אך גם כמות הנופשים לאורך השנה ובעיקר בעונות הבוערות הוא גדול מאד על כן מומלץ  שתזמינו מראש  את מקומות הלינה וכך תבטיחו לעצמכם את החופשה שלכם בעמק החולה. תוכלו למצוא באזור עמק החולה מבחר מקומות לינה ברמות שונות, החל ממלונות מפנקים, צימרים וכן אתרי קמפינג.

המקומות המומלצים שלנו בעמק החולה הם:

מלון גליליון – מלון מפנק  הממוקם בסמוך לאגמון החולה ולצומת כ"ח במיקום מרכזי בגליל

מלון פסטורל בכפר בלום – מהמלונות הטובים ביותר בעמק החולה, במיקום מצויין, ליד קיאקי כפר בלום ומסלולי הטיול הידועים של עמק החולה.

מלון  נופי הבשן בקיבוץ להבות הבשן – מקום שקט ונעים, בקתות נופש מטופחות,  ארוחת בוקר טובה, שירות אדיב ונעים, קרוב מאד לאטרקציות המרכזיות בעמק החולה, ממוקם בלב קיבוץ להבות הבשן, מקום מצויין!

הגושרים מלון בטבע – מלון מצויין טובל בטבע, סמוך לנחל קורן, החצבאני, אזור המסעדות בגן הצפון, שירות מצויין ומרחבים ירוקים מסביב.

כמו כן מומלץ להזמין מראש צימרים מתוך מבחר אדיר של צימרים שניתן להזמין באתרים השונים בגליל ובראשם אחד הצימרים הראשונים בעמק החולה ומהטובים ביותר באזור – צימר משפחת נוריאל במושב שאר יישוב. צימרים נוספים תוכלו להזמין דרך אתר בוקינג – צימרים בצפון דרכו אנחנו מעדיפים להזמין מקומות לינה בארץ ובעולם תוך מתן עדיפות לצימרים בעלי דירוג 8 ומעלה ובמחירים סבירים שלא יעלו על 800 שקלים ללילה.

למי שמעדיפים לינה זולה יותר וקרובה עוד יותר לטבע, תוכלו למצוא באזור הגליל העליון מספר אתרי קמפינג מומלצים:  קמפינג דפנה בקיבוץ דפנה מקבוצת רשת מטיילים, קמפינג חניון הנחל במושב שאר יישוב מקום נעים ומטופח הממוקם בסמוך לבניאס .קמפינג נווה קרני בקיבוץ עמיר, מהמקומות היפים, הנעימים והשקטים ביותר, נמצא בקיבוץ עמיר בסמוך לטיילת הירדן.

למי מכם שמתמקמים ברמת הגולן, מומלצים במיוחד חדרי אירוח – אודם הבר במושב אודםאירוח הר אודםאירוח דרוזי רואן בכפר בוקעתא ולינה באחד מהמלונות הטובים ביותר בצפון – מלון מרום גולן.

 

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.