כיצד טיילנו כל המשפחה בשמורת יוסמיטי בארה"ב

לאחר שלושה ימי טיול נהדרים בסן פרנסיסקו, שם התחלנו את הטיול שלנו בארה"ב נסענו מזרחה לשמורת יוסמיטי (Yosemite National Park), שמורת הטבע הראשונה בארה"ב מהיפות והידועות בעולם, הממוקמת על רכס הסיירה נוואדה בקליפורניה ומשתרעת על פני שטח עצום של כ 3000 קמ"ר שכוללים שפע של מסלולי טיולים בכל הרמות. בפוסט זה נציג מה יש לראות בשמורת יוסמיטי היפהפיה והצעות לטיול של יום אחד או יומיים ביוסמיטי.

בשל ייחודה של השמורה הגדולה היא הוכרזה בראשית המאה העשרים לשמורת הטבע הראשונה בארה"ב ובשנת 1984 הוכרה כאתר מורשת עולמית, זאת בזכות הטבע הבראשיתי של השמורה הכולל את צוקי הגרניט המפורסמים של השמורה: אל קפיטן וההאלף דום, מפלי המים, הנחלים והאגמים הצלולים, חורשות סקויה ענקיות ומגוון עצום של בעלי חיים וצמחים.

לאחר נסיעה של כמעט ארבע שעות מזרחה מסן פרנסיסקו בדרך יפה הגענו בשעות הצהריים לעיירה מריפוסה (Mariposa), עיירת כורים לשעבר שנהנית מזרם המטיילים שעוברים דרכה לשמורת היוסמיטי והתמקמנו במלון אותו הזמנו מראש במריפוסה דרך אתר Booking.com  – מלון מצויין מרשת בסט ווסטרן – מלון Best Western Plus Yosemite way station Motel (דירוג 8.0) עבור 200 דולר ללילה (לארבעה בחדר) המלון כלל חדר נקי ומרווח לארבעה, ארוחת בוקר טובה, חניה בשפע ובחינם וכן חדר כושר ובריכה קטנה ממנה נהנינו בסוף היום. לאחר התארגנות קצרה והחלטנו לנצל את המשך היום לביקור בשמורה. העירה מריפוסה מרוחקת כשעה ועשר דקות משער הכניסה לשמורה, נסיעה לא קצרה בדרך מפותלת, לצד נהר גועש ובהדרגה ככל שעלינו בגובה הנוף היבש הפך לנוף מיוער ודרמטי יותר. מכיוון שהיה זה הביקור הראשון שלנו באחת משמורות הטבע בארה"ב רכשנו בשער הכניסה לשמורה את המנוי השנתי שמאפשר בעלות  של 80 דולר לשנה לרכב להיכנס לכל שמורות הטבע ברחבי ארה"ב, במקום לשלם כשלושים דולר לכל כניסה. בדרך אל הפארק ובתוך הפארק ראינו לא מעט שלטים המזהירים מהדלקת אש לנוכח השריפות הרבות שעברה השמורה, כולל שריפת ענק שהשתוללה בשמורת יוסמיטי שבוע לאחר הביקור שלנו, בתחילת יולי 2018.

מכיוון שהגענו לשמורה בשעת אחר צהריים והיום היה קצר יחסית, החלטנו מראש שהביקור ביום הראשון שלנו בשמורת יוסמיטי יכלול בעיקר טעימות מהשמורה היפה. מכיוון שהגענו אחר הצהריים השמורה כבר לא היתה מאד עמוסה,  אבל במשך היום בשל ייחודה של השמורה מגיעים אליה מדי שנה כ –  3.5 מיליון תיירים אשר מתמקדים בעיקר באזור עמק יוסמיטי ששטחו כ 15 קמ"ר, אזור קטן יחסית ועל כן בסופי שבוע, בימי הקיץ ובחגים אזור זה עמוס מאד, החניונים מתמלאים עד אפס מקום כבר בשעות הבוקר והתנועה ברחבי הפארק למי שמצא חנייה היא באמצעות שאטלים חינמיים יעילים מאד שעוצרים בתחנות השונות בעמק יוסמיטי ומאפשרים לטייל בנוחות רבה באזור זה של השמורה.

20180703_143400
עמק יוסמיטי

התחלנו את הביקור בשמורה במפל ברידלוויל (Bridalveil Fall), שקרוב יחסית לשער הכניסה לשמורה ואינו נכלל במסגרת מסלול השאטלים. מסלול ההליכה יוצא מהחניון למפל, בדרך סלולה שאורכה  800 מטרים ועוברת בתוך יער ולאורכה מפלונים ופלגי מים יפים שזרמו לצד השביל.  לאחר כרבע שעת הליכה הגענו לנקודת התצפית היפה על מפל בריידלווייל המרשים שנופל מגובה 189 מטרים ובנפילתו  מטה צורתו של המפל מזכיר הינומת הכלה ארוכה ומכאן שמו באנגלית. מנקודת התצפית ניתן עוד להמשיך ולהתקרב אל המפל בדרך לא מסומנת מלאה בבולדרים ענקיים.

20180703_151939
מסלול ההליכה למפלי ברידוייל
20180703_152223
מסלול ההליכה למפלי ברידוייל

לאחר אינספור צילומים והרבה סלפי של הילדים על רקע המראות היפים, חזרנו אל הרכב והמשכנו בנסיעה קצרה אל הנקודה הבאה, נקודת התצפית Tunnel view אחת מנקודת התצפית היפות והמפורסמות ביותר הצופה מהגובה על עמק יוסמיטי. מנקודה זו בה אף אחד מאיתנו לא נשאר אדיש, יכולנו לראות פנורמה של כל השמורה, כולל מצוק אל קפיטן, מפלי ברידלוויל ומאחוריהם ההאלף דום.

20180703_155348
תצפית על עמק יוסמיטי מ Tunnel view
20180703_155440
תצפית על עמק יוסמיטי מ Tunnel view

נקודה זו נמצאת ממזרח למנהרת וונה (Wawona Tunnel) לאורך כביש 41. מכאן חזרנו אל העמק לנקודה הבאה – גשר סנטינל (Sentinel Bridge).  בדרך לגשר עצרנו לצד הדרך בנקודת תצפית יפה בשם Valley View הממוקמת בדרך החד סטרית המובילה צפונה, לא רחוק מהפניה ימינה ממפל ברידלוויל. בנקודת תצפית יפה אין יער ולכן ניתן לראות את כל העמק היפה כולל את אל קפיטן וההאלף דום.

20180703_160451
אל קפיטן בשמורת יוסמיטי

לאחר נסיעה קצרה  עצרנו את הרכב ליד גשר סנטינל (Sentinel bridge), שממנו נשקף אחד משיאי השמורההמצוק אל קפיטן האדיר שהתנשא מעלינו ונוצר עקב שחיקה וסחיפה של פעילות קרחונית שעיצבה את כל עמק יוסמיטי. לאחר הליכה קצרה מהגשר לאורך הנהר – Merced River, מצאנו נקודה יפה לעצור ולהתרחץ במים הקרים והצלולים. מעין והילדים נכנסו למים ונהנו מאד מהרחצה המרעננת. מעבר לרחצה, היתה זו אחת מנקודות הנוף היפות ביותר שראינו, כאשר בזווית הקרינה של  השמש של שעות אחר הצהריים  והאל קפיטן הענק שהתנשא מעלינו השתקף במים הצלולים.

20180703_163618
Merced River ליד גשר סנטינל (Sentinel bridge)

מכיוון שהשעה הלכה ונעשתה מאוחרת החלטנו לחזור למריפוסה אך בדרך עברנו בשתי נקודות תצפית נוספות. תחילה עצרנו בתצפית יפה באזור גשר סנטיאל, המשקיפה על מפלי יוסמיטי ומכאן טיפסנו בהר לכיוון Glacier Point אליו החלטנו לא להגיע בשל השעה המאוחרת והדרך המפותלת הארוכה שהובילה אליו אבל עצרנו  בדרך בנקודת התצפית Washburn Point  שנחשבת ליפה לא פחות וממנה צפינו במראה מרהיב של כל העמק לרגלינו, כולל מפלי וורנל וההאלף דום.

מכאן חזרנו למריפוסה בדרך מפותלת שירדה מההר. שימו לב כי בדרך למריפוסה אין אף תחנת דלק למעט זו שבקרבת שער הכניסה לשמורה ולכן אם מיכל הדלק אינו מלא, אנחנו ממליצים לתדלק בנקודה זו.

הגענו למריפוסה לקראת החשיכה, כשאנחנו כבר די רעבים, כיוון שלאורך הדרך לא היו מסעדות.  החלטנו שקודם כל נעצור להתרעננות בבית קפה מצויין בשם Sugar pine cafe שבמרכז העיירה הקטנה, להפסקת גלידה, קפה קר ועוגיות. בערב אכלנו בפיצריה מרשת Pizza Factory שהופעלה על ידי תלמידי התיכון המקומי שתמונות נבחרות הספורט שלהם עיטרו את המסעדה.

20180703_203543

20180703_19322520180703_20401220180703_205051

למחרת בבוקר, יום הטיול השני שלנו בשמורת יוסמיטי , התארגנו מוקדם יחסית, כדי להגיע לשמורה בשעה סבירה. קנינו סנדוויצ'ים למשך היום בסניף המקומי של רשת סאבווי שהילדים מאד אוהבים ויצאנו לדרך.

כאשר הגענו לשמורה סביב השעה אחת עשרה החניונים היו מלאים כמעט עד אפס מקום. בתוך השמורה ישנו לודג' – Yosemite Lodge (סמוך לתחנה 11 של השאטל) וכן מספר אתרי קמפינג שהלינה בהם מאפשרת ליהנות מהשמורה כבר משעות הבוקר המוקדמות ללא קושי למצוא חנייה. למרות יתרונות אלו, אנחנו העדפנו ללון במריפוסה, למרות המרחק היחסי מהשמורה, כיוון שהעדפנו להנות מהמסעדות, החנויות ומהשהות בעיירה הקטנה והנעימה. לאחר שמצאנו חניה, התחלנו במסלול ההליכה לכיוון Mirror Lake. לאחר כמה דקות הליכה מהחניה הגענו לתחנת 17  של השאטל הסמוכה לתחילת מסלול ההליכה לכיוון האגם, שאורכו הלוך וחזור הוא 3.2 ק"מ בדרך יפהפיה המתאימה לכל גיל.

השאטל ביוסמיטי
מפת השאטל בשמורת יוסמיטי

בכניסה למסלול הוזהרנו באחד השלטים כי לצד דובים בהם ניתן להיתקל,  ישנו באזור זה אריה הרים בו ניתן להיתקל וכיצד ניתן להרתיע אותו מלפגוע בעיקר בילדים הקטנים.

לאחר כ 1.6 ק"מ הגענו לאגם לנקודה שממנה ניתן להמשיך בהליכה ולהקיף את כל האגם אלא שבקיץ מרבית האגם יבש ומה שנותר ממנו זה בעיקר ריכוז של צמחייה, מעין כרי דשא שניזונים ממי התהום הגבוהים, אזור זה מכונה בקיץ  – Mirror Meadow.  עצרנו בנקודה בה ניתן היה להיכנס למים הצלולים והקפואים, מי הפשרת קרחונים. מעין והילדים לא ויתרו על הרחצה והשחייה במים כשברקע הר וטקינס (Mt. Watkins ) המשתקף במים הצלולים ומכאן גם שמו של האגם.

20180704_123949
Mirror Lake

לאחר הרחצה המרעננת באגם, חזרנו את מסלול ההליכה באותה דרך, וכשהגענו לתחנה 17 עלינו על השאטל לכיוון  תחנה 5 שבסמוך למרכז המבקרים שבסמוך לו עצרנו במסעדה המקומית של השמורה לארוחת צהריים. במהלך הארוחה התרוצצו לידינו כמה סנאים.  פחי האשפה במתחם זה, בדומה לשמורות טבע או לאזורים הקרובים לשמורות טבע, היו עם ידית מיוחדת אשר מקשה על פתיחת הפחים במטרה למנוע מהדובים הרבים שחיים בשמורה להתקרב ולנבור באשפה שהותירו המבקרים בפחי הזבל.

לאורך כל הטיול בשמורת יוסמיטי כמו גם בשמורות אחרות בארה"ב, היתה הקפדה יתרה על הניקיון בשמורות הטבע, ואפילו שקית אחת לא ראינו זרוקה על פני השטח. בהחלט מעורר קנאה.  לאחר הפסקת הצהריים הלכנו כמה מאות מטרים לעבר מרכז המבקרים כשברקע מפלי יוסמיטי המרהיבים. במרכז המבקרים ניתן למצוא הסברים מאירי עיניים, כולל תמונות ענק, סרטונים ודגמי תלת מימד שממחישים את  דרך היווצרות השמורה על ידי בליית הקרחונים שחרצו את העמק ויצרו את הנופים הדרמטיים.

לאחר הביקור מאיר העיניים במרכז המבקרים הרגשנו שמיצינו את הביקור וחזרנו למריפוסה.

סמוך למריפוסה ניתן לבקר באטרקציות נוספות: מוזיאון כרייה ומינרלים, מוזיאון הסטורי וכן בפארק חבלים. אנחנו החלטנו להמשיך ביומיים הבאים בביקור בשמורת הסקויה במריפוסה גרוב ובקינגס קניון.

לעדכונים ולשיתוף טיפים ורעיונות שלכם מהטיול ביוסמיטי או ממסלולי טיול ואתרים בארה"ב הצטרפו אלינו לקבוצה החדשה שפתחנו:  טיפים למטיילים בארה"ב.

פוסטים  נוספים שכתבנו בעקבות הטיול בארה"ב:

קישורים מועילים לקראת הטיול בארה"ב

טיפים מנצחים למטיילים בארה"ב

מקומות הלינה המומלצים שלנו בארה"ב

כיצד טיילנו עם כל המשפחה בסן פרנסיסקו

כיצד טיילנו בשמורת עצי הסקויה הענקית בקליפורניה

 

5 תגובות

  1. מתכננים אוקטובר 2019 לנסוע לארהב. יש טעם לבקר ביוסמיטי עם 3 ילדים באוקטובר? לפי מה שקראתי אין זרימת מים בכלל, יש שריפות וערפל. מתלבטת אם כדאי בכלל
    תודה

  2. […] ללוס אנג'לס וסן דיאגו דרך כביש מספר 1 המיתולוגי  או עם יום טיול או יותר בשמורת יוסמיטי שנמצאת במרחק נסה של כמה שעות מסן פרנסיסקו ולהמשיך משם […]

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.