כיצד טיילנו כל המשפחה בשמורות עצי הסקויה בקליפורניה

שמורת עצי הסקויה, היא אחת האטרקציות היפות והמיוחדות בארה"ב ואולי גם בעולם כולו. עצי ה giant sequoia הם עצי ענק הייחודיים לרכס סיירה נוואדה בארצות הברית והיו אחד משיאי הביקור שלנו בקליפורניה.

ישנם מספר מתחמים בהם גדלים עצי הסקויה הענקית, אנחנו ביקרנו בשני המתחמים הידועים ביותר של עצי הסקויה: מריפוסה גרוב ( Mariposa Grove) המהווה חלק משמורת יוסמיטי ומתחם דרומי יותר של אזור Giant forest באזור עץ הסקויה הענק על שם גנרל שרמן ( General Sherman Tree) בשמורת קינגס קניון (Kings Canyon). מעבר לכך ישנו מתחם נוסף סביב עץ הסקויה על שם הגנרל גרנט גם הוא גיבור מלחמת העצמאות שאחד מעצי הענק במתחם זה קרוי על שמו.

הגענו למריפוסה גרוב בנסיעה ממריפוסה (Mariposa), לאחר יומיים ביקור בשמורת היוסמיטי. הדרך היפה והמפותלת מטפסת על רכס הסיירה נוואדה וכוללת תצפיות נוף מאד יפות. ככל שעלינו בגובה, למעל 1500 מטרים, התחלנו לראות את עצי הסקוויה הגדלים בגובה של בין 1500 – 2000 מטרים, להבדיל מעצי הרדווד הקרויים "סקויה נאה" הגדלים באזורי החוף של קליפורניה, למשל שמורת מויר ( Muir Woods) שמצפון לסן פרנסיסקו. למרבה הצער בעיקר בעונת הקיץ מתחוללות לעיתים באזור שמורות הטבע שריפות ענק שכילו שטחי ענק של עצי סקויה. שריפה שכזו פקדה לפני מספר שנים גם את שמורת מריפוסה גרוב וסביבתה וזו נפתחה רק השנה (2018) לאחר כמה שנים של שיקום ובנייה מחדש של מרכז המבקרים ומסלול ההליכה. בעונת הקיץ, כאשר  מטיילים רבים נוהרים לשמורות הטבע מומלץ מאד להגיע מוקדם יחסית לשמורה כי מגרש החניה מתמלא במהירות. לאחר הנסיעה היפה, שעברה בחלקה באזור שעבר שריפה הגענו למרכז המבקרים של השמורה, סביב השעה עשר וחצי בבוקר, כאשר עוד נותרו בחניון מספר מקומות חנייה. באזור זה יש לא מעט מסלולי הליכה שעוברים בתוך יערות הסקויה. כדי להגיע למסלול ההליכה  – Grizzly giant loop trail  על שמו של עץ הסקויה הענק בן ה 1800 שנה, נסענו מספר דקות באמצעות השאטל החינמי שיוצא כל עשר דקות ממרכז המבקרים.

מסלול ההליכה בו בחרנו Grizzly giant loop trail התאים לכל המשפחה,  מסלול נוח יחסית, בן 3.2 ק"מ (2 מייל) שאורך כשעתיים. המסלול התחיל בעליה מתונה, שעברה בין עצי הסקויה הענקיים כשמסביב פריחה אלפינית יפהפיה של מרבדי פרחים סגולים וצהובים.

בדרך הילדים התלהבו מהאיצטרובלים הענקיים של עצי הסקויה. מכיוון שזו שמורת טבע, הם רק הצטלמו עם האיצטרובלים והחזירו אותם למקומם. מסלול ההליכה המשיך בעליה עד לעץ "הגריזלי הענק" ו"עץ המנהרה"(California tunnel tree), עץ סקויה ענק שניתן לעבור דרכו וכמובן להצטלם בתוכו. מכאן המשיכה הדרך בתוך היער במגמת ירידה עד לנקודת ההתחלה.

למרות הקיץ החם, מכיוון שעצי הסקויה גדלים בגובה של למעלה מ 1500 מטרים, מזג האוויר בשמורה היה נעים והמסלול כולו היה בצל עצי הסקויה הענקיים, דבר שהקל על ההליכה. למי שמעוניין במסלול קצר יותר שמתאים גם לנכים, ניתן לבחור במסלול  מעגלי קצר ויפה של חצי ק"מ בתוך היער , מסלול בשם big trees loop trail. מי שזמנו בידו וכוחו במותניו יכול לבחור במסלולי הליכה ארוכים ומאתגרים יותר ומתחילים בסמוך לתחנה שאליו מביא השאטל: Guardians Loop Trail מסלול מאתגר בן 10.5 ק"מ ו- Mariposa Grove trail  מסלול מאתגר בן 11.3 ק"מ.

לאחר סיום הביקור, נסענו בדרך יפה, עד לעיירה פרזנו (Fresno). אם זמנכם בידכם, ניתן לעצור בדרך לפרזנו באגם בס (Lake Bass) היפה שנמצא לרגלי ההרים, בו ניתן לשכור קיאקים ולשחות במים. ארוחת צהריים אכלנו בעיירה Oakhurst ומשם המשכנו למלון בפרסנו, מלון דרכים מצויין מרשת בסט ווסטרן ובילינו בקניון המקומי, בין היתר במסעדה מצויינת מרשת Cheesecake factory.

למחרת נסענו כשעה וחצי לעבר מתחם עצי הסקויה בשמורת Giant forest , שם נמצא עץ הסקויה הגדול ביותר – עץ ה"גנרל שרמן" (General Sherman tree), עץ ענק על שמו של גיבור מלחמת העצמאות האמריקאית . הדרך היפהפיה שמובילה לשמורה זו כוללת נקודות תצפית על הנוף ההררי והמיוער.

20180706_104914

הדרך טיפסה במעלה ההר והגיעה לגובה שמעל 1700 מ, שם התחלנו לראות את יערות הסקויה והרדווד. באזור הדרומי של רכס הסיירה נוואדה גדלים עצי הסקויה בגובה רב יותר ביחס לחלקו הצפוני של הרכס, כיוון שהם צומחים בטמפרטורות מתונות והעיקרון הגיאוגרפי הוא שככל שנדרים לכיוון קו המשווה הטמ"פ תעלה.

גם בשמורה זו, בעונה הבוערת מומלץ מאד להגיע בשעות הבוקר כיוון שאחרת קשה מאד למצוא מקומות חנייה. לאחר התארגנות במרכז המבקרים לאופולד, עלינו על אוטובוס השאטל שמוביל לעבר התחנה מסלול ההליכה לעץ הגנרל שרמן (General Sherman Tree). בעונות העמוסות לא ניתן לנוע ממקום למקום ברחבי השמורה ברכב אלא בשאטלים בלבד. כל רבע שעה יוצא שאטל שעובר בין התחנות השונות של השמורה.  התחלנו את הביקור במסלול הליכה קצר ונוח בן 0.8 ק"מ (0.5 מייל) בתוך יער עצי סקויה. המסלול הוא בירידה מתונה וקלה מאד להליכה. בחלק מהמסלול נראים שרידי שריפות שעבר האזור לאורך השנים שהותירו לצד מקבצים של עצי סקוייה ענקיים גם קרחות יער ועצים צעירים יחסית שצמחו בחלקות שנשרפו לצד גזעים ושורשי ענק שרופים ונותרו בשטח. לאורך המסלול הקצר מספר תצפיות יפות על עצי הענק וביניהם התצפית היפה על עץ הסקויה הענק גנרל שרמן, המהווה מוקד מרכזי לצילומים משפחתיים ולצילומי סלפי. ניתן כמובן להגיע עד לעץ הענק שגילו נאמד בכ 2300 – 2700 שנים, היקף הגזע בבסיסו הוא כ 33 מטרים ! וגובהו 84.2 מטרים!!!.

20180706_125319

למען הדיוק הגנרל שרמן אינו העץ הגבוה ביותר בעולם אלא העץ בעל נפח הגזע הגדול ביותר בעולם!  גובהו של העץ הגבוה בעולם הוא 115.61 מטרים והוא נמצא בשמורת פארק לאומי רדווד בצפון מערב קליפורניה והוא עץ סקויה מסוג רדווד (סקויה נאה) שנקרא היפריון על שם דמות מהמיתולוגיה היוונית. עצי הרדווד דקים וגבוהים יותר מעצי הסקויה הענקית, רבים מהם מגיעים ל 100 מטרים אך בניגוד לסקויה הענקית שגדלה בהרים, אלו נפוצים בעיקר באזורי החוף של קליפורניה כמו שמורת מויר (Muir Woods) שליד סן פרנסיסקו או פארק לאומי רדווד (Redwood national park).  חסכנו את העלייה בחזרה לתחילת המסלול כיוון שכמה עשרות מטרים מגנרל שרמן נמצאת תחנת אוטובוס של השאטל שממנה המשכנו לנקודה הבאה. בדרך עברנו ליד סלע מורו (Moro Rock) – סלע גרניט כיפתי ענק ומרשים הצופה על חלקו המערבי של הפארק. מכיוון שהשביל המוביל אל הסלע כולל 400 מדרגות, החלטנו שלאור העובדה שהיתה זו כבר שעת צהריים והילדים כבר היו עייפים וכולנו היינו גם רעבים, החלטנו לוותר על נקודה זו ולהמשיך עם השאטל לתחנה הבאה שעצרה ליד Tunnel log – מנהרה החפורה בתוך עץ סקויה ענק שנפל לפני שנים על הכביש בתוך יער הסקויה וניתן לעבור דרכה ברכב. בימי הקיץ או בסופי שבוע עמוסים לא ניתן להגיע למקום עם רכב אלא עם השאטל בלבד אך בהחלט מרשים לא פחות לעבור ברגל מתחת לגזע הענק.

20180706_134753
הטנל לוג בשמורת קינגס קניון
20180706_135232
עצי סקויה ענקית בשמורת קינגס קניון

למי שמעוניין, ישנם שלושה מקומות בהם תוכלו לנסוע עם רכבכם ממש בתוך גזע עץ סקויה אך אלו לא נמצאים בשמורות בהם ביקרנו, אלא בסמוך לעיירות: Leggett, Klamathu  וליד העיירה Eureka.   לאחר עצירה קצרה בסמוך ללוג טאנל עלינו על השאטל שעצר במקום לכיוון מרכז המבקרים שם עצרנו לארוחת צהריים במסעדה ולקניות בחנות היפה של מרכז המבקרים. אחד הדברים הייחודיים שנמכרים בחנות הם שתילים וזרעים גדולים של עצי סקויה, למי שיש הרבה סבלנות. למי שזמנו בידו ויכול להקדיש כמה ימים בשמורה יש לא מעט מסלולי הליכה קצרים, בינוניים וארוכים שמופיעים בפירוט רב באתר שמורות הטבע האמריקאי-NPS .

אנחנו הרגשנו שבהחלט מיצינו את שמורות עצי הסקויה ושלאחר כמה ימים בשמורות הטבע היפות של קליפורניה הגיע הזמן לחזור אל העיר הגדולה והמשכנו בדרכנו למלון מצויין נוסף מרשת בסט ווסטרן בעיירה אקסטר(Exeter) בכיוון לוס אנג'לס.

20180706_174549
Lake Kaweah בדרך חזרה משמורת קינגס קניון

לעדכונים ולשיתוף חוויות ועצות מועילות מהטיול שלכם בארה"ב  הצטרפו אלינו לקבוצה החדשה שפתחנו: טיפים למטיילים בארה"ב.

פוסטים נוספים שכתבנו בעקבות הטיול לארה"ב: 

כיצד טיילנו עם כל המשפחה בארה"ב

טיפים מנצחים לטיול בארה"ב

קישורים מועילים לקראת הטיול בארה"ב

מקומות הלינה המומלצים שלנו בארה"ב

לחצו כאן לצפיה במסלול הטיול המלא שלנו בארה"ב. 

תגובה אחת

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.