בעלי חיים, נופים ותופעות גאולוגיות בקצה הדרומי של ניו זילנד

אזור הקטלינס הממוקם בקצה הדרומי של ניו זילנד לא תמיד נכלל במסלול הטיול בניו זילנד, כנראה בשל מיקומו המרוחק, בעיקר אם הטיול בניו זילנד קצר יחסית, אבל לאור החוויות שעברנו במהלך יומיים מלאים של טיול באזור זה במסגרת הטיול המקיף שערכנו ברחבי בניו זילנד, אנחנו ממליצים מאד להוסיף עוד יומיים – שלושה לביקור באזור הקטלינס הכולל חופים, מפלים, מערות, יערות, בעלי חיים ייחודיים, תופעות גיאולוגיות ונופים לא מהעולם הזה שנותנים תחושה של קצה העולם.

לחצו כאן לצפיה במסלול הטיול המלא בניו זילנד

אם מסלול הטיול שלכם מתחיל בכרייסטצ'רס, כדאי לכם לנסוע דרומה דרך החוף המזרחי דרך דנידין, בדרך לעצור בחוף מאורקי (Moeraki boulders) כדי לצפות בסלעי האבן העגולים והייחודיים בחוף זה, להגיע לביקור באזור הקטלינס (Catlins) ומשם לעלות צפון מערבה לשאר האטרקציות היפות של ניו זילנד ולחזור לכריסטצ'ר'ץ דרך האגמים או להמשיך לכיוון האי הצפוני.

את היום הראשון שלנו בקטלינס התחלנו ב –  Nugget point אחת הנקודות היפות בהן ביקרנו בניו זילנד. הלכנו לאורך השביל העובר על המצוק לעבר המגדלור כמשני הצדדים פזורים איים קטנטנים או גושי סלע גדולים שנפלו מהמצוק עקב פגיעתם של גלי הים ועל חלקם הבחנו בכלבי ים רובצים בשמש. לאורך הדרך נשקף לנגד עינינו המגדלור המסמל את אחת הנקודות הדרומיות ביותר של ניו זילנד, בדומה למגדלור הצפוני בו ביקרנו בתחילת הטיול בקייפריאנגה, בצפון האי הצפוני.

לאחר עצירה קצרה לכמה שאלות ואיסוף עלוני מידע במשרדי הדוק בעיירה Owaka המשכנו לעבר מפלי פורקנוי (Purakaunui Falls) . מפלים מרשימים אלו נמצאים כמה קילומטרים מדרום לעיירה. לאחר הליכה של כמה דקות בתוך היער המכסה חלקים רבים מאזור הקטלינס הגענו אל המפלים הגועשים בלב היער, מהמפלים היפים ביותר שראינו בניו זילנד.

בשעות הצהרים המאוחרות, נסענו לעבר מערת הקתדרלה (Cathedral cave), אחת האטרקציות היפות באזור הקטלינס. כאשר היינו במשרדי הדוק בעיירה Owaka בדקנו את שעות הגיאות והשפל, כיוון שהגישה למערה אפשרית שעתיים לפני שעת שיא השפל ושעה אחריה. הדרך היפהפיה למערה היא כשני קילומטרים שבמהלכם הלכנו בתוך יערות מנגרובים שאופייניים לאזורי חופים ולאחר מכן לאורך חוף Waipati.

אחת התופעות היפות בדרך היו האדים שעלו מהחול החם בצהרי היום של הקיץ הניו זילנדי כתוצאה מהמפגש עם המים הקפואים שמגיעים מאזור אנטרקטיקה.

לאחר כחצי שעת הליכה הגענו למערת הקתדרלה  שנקראת על שם החלל הענק של המערה המזכיר קתדרלה מפוארת ונכנסנו אליה, כשהשפל עדיין בשיאו והים הכחול ניבט מתוך המערה הגדולה.

לסיום היום, בשעות אחר הצהריים, נסענו לעבר שני חופי ים נוספים כאשר בדרך נחסמנו בפקק תנועה של מאות כבשי מרינו שחצו את הכביש והקיפו אותנו בים של לבן. הכבשים מהווים חלק מהנוף האופייני של ניו זילנד. ישנם בניו זילנד סדר כארבעים מיליון כבשים, פי עשרה ממספר התושבים בניו זילנד!

n.zandkorea2 734

n.zandkorea2 600

אל החוף הראשון בו ביקרנו –  Porpoise Bay הגענו במטרה לראות דולפינים מסוג הקטור שנמצאים בסכנת הכחדה ותוך זמן קצר הבחנו מנקודת התצפית שעל החוף במספר דולפינים מקפצים על הגלים. מכאן המשכנו בנסיעה קצרה לחוף של מפרץ Curio Bay. התופעה הייחודית ביותר במפרץ זה הם שרידים של עצי יער מלפני 180 מיליון שנה אשר התאבנו בעקבות התפרצות געשית כשלצדם בטווח של מטרים בודדים מאיתנו יכולנו לצפות בפינגווינים צהובי העין הנדירים שמקננים באזור זה, לצד הדולפינים מסוג הקטור אותם ניתן לראות גם בחוף זה.

עצים מאובנים

n.zandkorea2 626
פינגווין צהוב העין

את הלילה ישנו בבקפרס (אכסניית תרמילאים) Surat Bay Lodge in Catlins המומלץ בחום ולמחרת יצאנו לטיול רגלי יפהפה של כמה שעות מאזור מפל Purakaunui דרך יער חוף יפהפה עד לחוף Papatowai .

כשהגענו לחוף, הבחנו לפתע שכמה מטרים מאיתנו ישנם מספר אריות ים, שרועים על קו החוף. להבדיל מכלבי הים אותם ראינו בלא מעט מקומות לאורך חופי ניו זילנד, אריות הים נדירים הרבה יותר אבל קל מאד לזהות אותם בזכות השערות בעורפם המזכירים את רעמת האריה ובזכות גודלם העצום ומשקלם שמגיע ל 400 קילוגרם. כחלק מההגנה על הטריטוריה שלו עלול אריה הים להפגין הזכר התנהגות תוקפנית וגם אנחנו שכנראה התקרבנו קצת יותר מדי כדי להתרשם מקרוב, זכינו לנהמה ולחשיפת שיניים מפחידה.

n.zandkorea2 726
אריה ים בחוף חוף Papatowai

לאחר הליכה חזרה אל הרכב, המשכנו ל –  Slope Point, הנקודה הדרומית ביותר בניו זילנד ששוכנת מדרום לעיירה Waikawa.  כדי אל הנקודה הלכנו כחמישים דקות של הליכה יפה לאורך הסימון הצהוב של הדוק (Department of Conservation) עד שהגענו לשני השלטים שמצביעים על המרחק  4803 ק"מ מהקוטב הדרומי ו 5140 ק"מ לקו המשווה.

n.zandkorea2 603

לאחר לילה נוסף בקטלינס, עלינו צפונה להמשך הטיול שלנו בניו זילנד.

 

פוסטים נוספים שכתבנו על ניו זילנד:

מדריך מהיר למטיל בניו זילנד

הטרק לאגמי טאמה בשמורת הטונגרירו

הטרק לאגמי טאמה בשמורת הטונגרירו

גייזרים ובוץ מבעבע בפארק התרמלי Wai O Ta Pu

 

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.