גיייזרים ובוץ מבעבע בפארק התרמלי Wai-O-Tapu בניו זילנד

אחד הביקורים הבלתי נשכחים שלנו בטיול בן השלושה וחצי חודשים בניו זילנד היה הביקור בפארק התרמלי Wai-O-Tapu שנמצא במרחק נסיעה של כעשרים וחמש דקות מדרום לרוטורואה. רוטרואה ידועה בפעילות הגיאותרמית שלה שכן האי הצפוני בו היא שוכנת מאופיין באזורי פעילות געשית שנוצרו משקיעה של לוח האוקיינוס השקט מתחת ללוח האוסטרלי. לכל אורך האי פזורים הרי געש פעילים ומגוון תופעות של פעילות געשית פעילה. רוטורואה הוא אחד המקומות בהם ישנו ריכוז של תופעות מרהיבות אלו ואחד האתרים ואחד המקומות המופלאים ביותר לביקור עם ריכוז יוצא דופן של תופעות אלו הוא הפארק התרמלי Wai-O-Tapu שנמצא במרחק של 25 דקות נזיעה מדרום לרוטורואה. במהלך הביקור שלנו  ראינו מקרוב מגוון של תופעות געשיות לאורך מסלול הליכה בן כשלושה קילומטרים שלקח לנו כשעה וחצי הליכה נינוחה כולל עצירות וצילומים רבים.

מכיוון שהגענו לאתר אחרי השעה עשר ורבע בה מתפרץ מדי יום הגייזר LADY KNOX, התחלנו את הביקור בשמורה במסלול ההליכה שמתחיל בבריכת השמפניה הצבועה בצבעי אדום וצהוב בשל משקעי הגופרית המומסים במים שמתחממים על ידי המגמה, החומר הסלעי המותך והלוהט שנמצא בקרבת פני השטח. מגמה זו מחממת את מי התהום עד לנקודת רתיחה ואלו מתפרצים במחזוריות בלב בריכת השמפניה.

מכאן המשכנו לאורך בריכות צהובות וירקרקות בשל השקעת הגופרית שנספג במים, כולל  "בריכת השטן" הבוהקת מצהוב, מפלונים של מים לוהטים מבעבעים עשירים במינרלים שאיפשרו לסוג מסויים של אצות ירוקות להתפתח בתוכם.

IMG_5791
אצות שהתפתחו במים הלוהטים והמבעבעים ב – Wai-O-Tapu

אחד המראות המיוחדים היו משטחים של גבישים שהתפתחו על פני השטח. משטחים אלו  נוצרו עקב השקעת טוף צורני ממימיו החמים של הגייזר המאופיינים בתכולת מינרלים גבוהה. עם התקררותם שוקעים התחמוצות הצורניות ובונים את לוע הגייזר וכן מדרגות, עמודות ומשטחים ססגוניים מסביב ללוע הגייזר.

בנוסף לכל אלה היו בכל השטח פומרלות – בורות או חורים קטנים באדמה שמהם יצאו אדים וולקניים.

IMG_5858

סמוך לשמורה יכולנו להבחין במתקני מתקן הפקת אנרגיה גיאותרמית, שמניע את הטורבינות באמצעות שימוש במי הקיטור הוולקני ממעבה האדמה. מקור אנרגיה זה, לצד שימוש בתחנות אנרגיה הידרואלקטרית ואנריית הרוח מאפשר לניו זילנד לייצר למעלה משמונים אחוזים מהאנרגיה שלה ממקורות מתחדשים שאינם מזהמים את הסביבה.

לאחר סיום ההליכה היפה בשמורה, עצרנו בדרך היציאה לצד בריכות הבוץ הרותח המבעבע כאשר מפעם לפעם עפו כלפי מעלה גושי בוץ לוהטים.

לאחר סיום הביקור ב Wai-O-Tapu  חזרנו לרוטורואה לביקור באתרים נוספים בעיר ובסביבתה ולהמשך הטיול בניו זילנד היפה.

IMG_5743
Wai-O-Tapu

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.