בעקבות פריחת החלמוניות והסתווניות ברכס בשנית

ביום שבת יצאנו כל המשפחה המורחבת לטיול בעקבות החלמוניות והסתווניות ברכס בשנית שבצפון מזרח רמת הגולן. בדרך  עצרנו במצפה רונן שנמצא לרגלי הר בנטל. ממצפה זה צפינו על מטעי הדובדבנים והתפוחים של מושב עין זיוון, על הפארק הוולקני שממוקם בלב מחצבת טוף משוקמת וכמובן לעבר היישובים הסורים הנטושים שבאזור ההפרדה שנקבע בין ישראל לבין סוריה בעקבות מלחמת יום כיפור, במסגרת הסכם ההפרדה ממאי 1974,  כולל העיירה קוניטרה הנטושה מאז מלחמת ששת הימים. למרות המלחמה המתחוללת בסוריה היה זה יום שקט ורגוע. בדוכן של זוג דרוזים שמוכרים במקום הצטיידנו בתאנים טריות ובסחלב חם והמשכנו כמה קילומטרים מזרחה.

לאחר נסיעה של כמה דקות  פנינו שמאלה להר חוזק שנמצא קרוב מאד לגבול עם סוריה והתחלנו במסלול ההליכה בתוך עצי החורש הים תיכוני.  המסלול המלא הוא מסלול קל באורך של ארבעה קילומטרים שניתן לעשותו במסלול ירידה שמסתיימת מדרום למושב השיתופי אלוני הבשן אך מכיוון שטיילנו  יחד עם ילדים קטנים מראש החלטנו שנעשה רק חלק מהמסלול, הלוך וחזור.

לאחר שפגשנו כמה מטיילים שהגיעו לפנינו הסתבר לשמחתנו כי רוב החלמוניות והסתווניות פורחות בחלקו העליון של המסלול, פחות או יותר בקילומטר הראשון של המסלול. מהר מאד התחלנו לזהות את מקבצי החלמוניות בצבע צהוב חלמון זוהר ובולט מאד על רקע הצמחיה היבשה, משרידי הקיץ החם והיבש.

 פריחת החלמוניות שנמשכת כשבועיים מתחילה בהרים הגבוהים ובמקומות הקרים כמו ברכס בשנית ובהר מירון ומאוחר יותר הן פורחות במקומות החמים יותר. לצד החלמוניות ראינו גם את הסתווניות, פרח נמוך בצבע ורוד שפורח בחודשים אוקטובר ובנובמבר, עם ירידת הטמפרטורות ובסמוך לגשמי הסתיו הראשונים.

גם סתוונית היורה וגם החלמוניות מכונים "מבשרי הגשם" , לאחר פריחת החצבים כחודש לפני כן, כמבשר הסתיו הראשון. הפקעות והבצלים של מבשרי סתיו אלו מאפשרים להם לאגור חומרי מזון ולהתהדר בפריחה נהדרת בסוף העונה היבשה.

20171005_121908_HDR

לאחר הליכה  של כשעה וחצי הלוך וחזור, כולל טיפוס קל בדרך חזרה שהיה מעט קשה לילדים הקטנים חזרנו לרכבים והמשכנו לרכס בני רסן. טיפסנו עם הרכב במעלה הרכס שמגיע לגובה של 1050 ועליו "חוות הטורבינות" המונה עשר טורבינות רוח בגובה 30 מטרים כל אחת לייצור חשמל. חוות הטורבינות מייצרת 12 אלף קילוואט בשנה שנמכר לחברת המשמל ומספק את תצרוכת החשמל ליישובי הסביבה. בראש התל ישנו מוצב צה"לי נטוש עם תעלות קשר שאליהן נכנסנו עם הילדים. מהמוצב יש תצפית מרהיבה של 360 מעלות על הגולן ועל סוריה, כולל הר חרמון, עמק הבכא, הרי הבשן ויער אודם.

מכאן המשכנו לעבר הכפר מסעדה, שם הזמנו מבעוד מועד מקום לכל המשפחה במסעדת אל סולטאן בהנהלת חאלד. מסעדה דרוזית עם אוכל ושירות מצויין, בה אנחנו מרבים לאכול כשאנחנו מטייילים בגולן.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.