טיול אביבי ברמת הגולן בין מפלי נחל סער

באחד מימי שבת של חופשת הפסח יצאנו לטיול בשמורת נחל סער. שמורה זו נודעת בעיקר בזכות המפל המרשים בעיקר בתחילת החורף ובסוף האביב אך נוסף לכך ניתן להנות ממסלול יפהפה לאורך נחל סער שנמשך עד למפל רסיסים שבסמוך לכפר הדרוזי עין קיניה.

התחלנו את הטיול בחניון מפל סער שליד מסעדת הבשרים שרולה שנמצאת מול הכניסה לתצפית היפה על מפל סער ולתחילת מסלול ההליכה. תחילה עצרנו באחד מדוכני המזון של  של הדרוזים שמכרו תורמוס חם, סחלב, תירס, פול , שמן זית, פיתות דרוזיות עם לבנה ותפוחי עץ.

לאחר עצירה קצרה, ממנה נהנינו כולנו המשכנו לנקודת התצפית על מפל סער שהיה יבש לחלוטין. מפל סער מהווה מדד מצויין לכמויות הגשמים והשלגים שיורדים על הר חרמון, ממנו מגיעים מי הנחל. מיעוט הגשמים השנה השפיעו במידה ניכרת על הזרימה. מנקודת התצפית המשכנו במסלול שהגיע עד לראש המפל. מכאן חצינו את גשר סער לעבר מסלול ההליכה הירוק שעובר לאורכו של נחל סער שעובר בדיוק בנקודת המפגש בין סלעי הבזלת של הגולן הגעשי לבין סלעי הגיר של החרמון שהתנשא מעלינו ולרגליו בלט מבצר נמרוד המרשים. בשנים קודמות זכינו לראות בנחל זרימה חזקה  בין המשושים והבולדרים אך הפעם בשל מיעוט הגשמים היתה זרימת המים בנחל היתה חלשה למדי.

לאחר עצירה לארוחת בוקר טובה על שפת אחד הגבים המשכנו בהליכה לאורך הנחל בשביל מעט צר ומעט מפותל עם מעט טיפוסים על בולדרים כשלצדנו הנחל. ההליכה היתה נעימה מאד שכן האדמה לא היה בוצית כמו בימי החורף הקר והגשום והפריחה הצבעונית הקיפה אותנו מכל עבר, שרידי פריחה חורפית כמו רקפות וכלניות ופריחה אביבית מרהיבה של הרדוף הנחלים, חלבלוב, קידה שעירה וסוגים שונים של סחלבים, לצד מטעי הנשירים של החקלאים הדרוזים שהחלו ללבלב ועצי בר כמו אלה ארץ ישראלית, אלון תולע וער אציל.

בשלב מסויים הרגשנו שהילדים מיצו את ההליכה והחלטנו לשוב על עקבותינו. לאחר כשעת הליכה לכיוון אחד. מי שיוצא עם שני רכבים יכול להשאיר רכב אחד ולהמשיך עד לגשר הידידות שליד הכפר הדרוזי עין קיניה, אחד מארבעת הכפרים הדרוזים ברמת הגולן, מרחק כולל של 3.5 ק"מ ממפל סער. הליכה של 2 ק"מ נוספים תוביל למפל רסיסים.

לאחר שחזרנו לחניון, נסענו לכפר מסעדה למסעדת אל סולטאן בהנהלת חאלד, שם נהנינו מאוכל דרוזי טעים ומשירות מצויין.

 

פוסטים שכתבנו על טיולים נוספים בסביבה:

בעקבות פריחת החלמוניות והסתווניות ברמת הגולן

סוף עונה בחרמון, פריחת הדובדבן ומסעדה דרוזית טובה לקינוח

טיול סוכות במסלול השביל התלוי בשמורת הבניאס

בין מעיינות נחל חרמון,  טענת קמח וארמון קדום

טיול בצפון רמת הגולן המושלגת

מסלול טיול בצפון הגולן: הר בנטל והג'ובה הגדולה

מסלול טיול במרכז הגולן: קצרין, אניעם

 

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.