שמורת הבונים – חוף יפיפה, מפרץ צדפים ומערה כחולה

בחופשת סוכות בדרכנו למרכז לביקור משפחתי, החלטנו לבקר בשמורת הבונים  ולטייל בה. לפני ההגעה לשמורה עצמה עצרנו תחילה לזמן קצר בחוף (בחלק שבו ניתן להתרחץ ומשמש גם כאתר מסודר לקמפינג) לשירותים. השעה היתה שעת בוקר מוקדמת יחסית ומשפחות שלנו באוהלים במקום החלו להתארגן לבילוי של יום בים. החוף יפיפה והילדים התלהבו מהרעיון של להקים אוהל בחוף הים ובקשו שגם אנחנו באחד מסופי השבוע או החגים נישן באוהל בחוף הים.

חוף הבונים 14

המשכנו עם האוטו לכיוון החניה הצמודה לשמורה. שביל המסומן באדום מוביל מהחניה והולכים בו לאורך המפרצים. אנחנו בחרנו ללכת במסלול המעגלי שעובר במספר נקודות ומוביל בחזרה לחניה (ישנה אפשרות גם למסלול קווי שמוביל לחוף דור). התחנה הראשונה שבה עצרנו, ממוקמת במרחק של כמה מאות מטרים מהחניה היא  "מפרץ הצדפים", מפרצון המרופד כולו בשכבה עבה של צדפים. הילדים התפעלו מריבוי הצדפים ויופיים והתאפקו שלא לאסוף חלק מהם ולקחת עמם (חל איסור על איסוף צדפים היות שזו שמורת טבע). אנחנו, המבוגרים, ישבנו ונהנו גם מיופיו של המפרץ וצפינו ברקע בקייאק ששטו בו אב ובן, בזמן שהילדים טבלו את רגליהם במים.

בקופה שבתחילת המסלול (הכניסה לשמורה כרוכה בתשלום – התשלום הוא לרכב) קנינו לילדים חוברת "פקח צעיר" הכוללת מגוון של משימות הקשורות לשמורה על היבטיה השונים: האתרים, החי, הצומח ועוד (בכל אחת משמורות הטבע ניתן לרכוש חוברת כזו). נעה נצלה את הזמן במסלול ובעצירות השונות שעשינו כדי למלא את המשימות שבחוברת.

המשכנו ללכת והגענו לנקודה הבאה שהיא בין המרשימות במסלול  "המערה הכחולה", מערה זו נוצרה בעקבות תהליכי כרסום, המסה והתמוטטות שאירעו לאורך שנים רבות, ושמה ניתן לה בזכות גווניה הכחולים.

מעבר לשתי נקודות מרשימות אלו ישנן במסלול נקודות תצפית מהן ניתן להשקיף לעבר המפרצים היפים של רצועת החוף מצד אחד ומהצד השני על נופי הכרמל. כמו כן פזורות במסלול בארות עתיקות, שנחצבו כדי להגיע למפלס מי התהום. המסלול הוא קל להליכה ונמשך כשעתיים (בהליכה איטית הכוללת הפסקות).

חוף הבונים 3

נהנו מאד מההליכה, ממזג האוויר הנעים, מפריחת נר הלילה והחבצלות ובעיקר מהמראות היפים שהים והחוף יוצרים במפגש ביניהם.

טיולים נוספים בסביבה: 

טיול בנחל התנינים ובשמורת נחל המערות

טיול בזיכרון יעקב

ביקור במחנה המעפילים בעתלית

שמורת חי בר כרמל

טיול אביבי בכרמל

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.