כסא אליהו בהר מירון

טיול משפחתי במעלה נחל מירון

ביום הבחירות לכנסת ה-17.3.2015 אחרי שקמנו מוקדם והלכנו להצביע יצאנו לטיול רגלי בשמורת המירון. החנינו את המכונית בחניה המסודרת בחניון נחל מירון. החניה היתה מלאה ובכלל במהלך הנסיעה ראינו לאורך הדרך שהכניסות לשבילי הטיולים השונים היו מלאות במכוניות. כנראה שרבים החליטו לנצל את יום השבתון להליכה בטבע. המסלול שבחרנו ללכת בו הוא מסלול מעגלי שמתחיל ומסתיים בחניון נחל מירון. מהחניה מחפשים את הסימון הכחול ומתחילים ללכת בעקבותיו.IMG_7245

במעלה נחל מירון
במעלה נחל מירון

המסלול הכחול נכנס לאפיקו הצר של נחל מירון ומטפס בערוץ הררי לכיוון עין זבד. הטיפוס לעתים קשה היות והוא הררי ובחלקו יש סלעים גדולים ויש לשים לב  כיצד מטפסים: היכן מניחים את הרגל ,מתי מעבירים את כובד המשקל לידיים ובכלל מומלץ להיות מרוכזים במהלך הטיפוס. הילדים בסך הכל הלכו היטב: רועי טפס כמעט ללא קושי ונהנה מהמחמאות שקבל על כך. לנעה לא היה קושי בהליכה, אך לאורך המסלול הלכו לעתים אחרינו ולעתים לפנינו זוג שטיילו עם האם של האשה ועם מספר כלבים. נעה לא אוהבת כלבים, ולמרות שהם היו קטנים וחמודים, העובדה שהם לא היו קשורים הטרידה אותה. אנחנו די רחמנו על הכלבים הקטנים שהתקשו מאד לטפס וכן על האם של האשה שלא נראה היה לנו שהמסלול מתאים לה.

במעלה נחל מירון
במעלה נחל מירון

בסיום הטיפוס הגענו לפסגת הר מירון, לאזור מישורי גדול ופתוח שבו נמצא עין זבד. בשנים גשומות יכולים להיות מים במעין. הנוף הנשקף מפסגת המירון מרהיב, כל הרי הגליל, צפת והחניון ממנו התחלנו את המסלול ולצדו קבר רבי שמעון בר יוחאי.

מתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי
מתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי

מעין זבד הלכנו על פי הסימון של שביל ישראל. המסלול הוא בירידה ולאחר כברת דרך הגענו לסלע זקוף המכונה "כסא אליהו". על פי אגדה  אחת באחרית הימים אליהו הנביא ישב על כסא זה ויתקע בשופרו ויכריז על חירותנו. על פי מסורת אחרת אומרים שעל אבן זו התגלה לנו אליהו הנביא ובשר בשורות ועל כן זכה סלע זה לכינוי "כסא אליהו".

לאורך שביל ישראל בהר מירון
לאורך שביל ישראל בהר מירון
לאורך שביל ישראל בהר מירון
לאורך שביל ישראל בהר מירון
כסא אליהו בהר מירון
כסא אליהו בהר מירון

בהמשך השביל עובר באתר העתיקות "חרבת שמע", אתר המזוהה לפי המסורת עם קברם של שמאי הזקן ואשתו. האתר כולל מבנה קבורה גדול בן שתי קומות וכן שרידי בית כנסת עתיק ובית בד. מ"חרבת שמע" המשכנו לרדת עם השביל המסומן לכיוון נקודת ההתחלה.

חרבת שמע בהר מירון
חרבת שמע בהר מירון

הטיול נמשך סביב ארבע שעות כולל ארוחת בוקר ועוד מספר הפסקות קצרות שעשינו לאורכו. המסלול מאתגר, יש בו פריחה מגוונת ויפה וכן מ"כסא אליהו" ישנה תצפית יפה לעבר הנוף הנשקף. עם זאת יש לקחת בחשבון שהמסלול כולל טיפוס שלילדים וגם לחלק מהמבוגרים, אם הם פחות מורגלים בהליכה, עשוי להיות קשה. בסיום המסלול היינו רעבים ונסענו לפקיעין שם בחרנו לאכול אצל ראיה. המקום שנמצא בכניסה לכפר, ותיק מאד ומפורסם בפיתות המצוינות הנאפות בו על סאג'. כמו כן מעבר לפיתות המעולות ניתן לשבת במקום ולהזמין סלט ירקות, צ'יפס ועוד. בסמוך נמצאת החנות של סבתא ג'מילה שרוקחת סבונים מעולים. המפעל שלה נמצא כיום בתפן, אך בפקיעין ישנה החנות בה ניתן לקנות מהתוצרת שלה. פקיעין עצמה היא מקום מרתק שחיות בו בני דתות שונות ומומלץ להקדיש לו ביקור, אך זה כבר לפוסט אחר.

פקיעין
פקיעין

 

קראו גם על טיול שבת בשביל הפסגה בהר מירון ובשוק תרשיחא

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.