טיול שבת בעקבות החצבים בתל יודפת

ביום שבת קבענו עם חברינו מחיפה לצאת לטיול עם הילדים כמובן לתל יודפת, מעוז המרד הגדול ברומאים בגליל שמומלץ במיוחד בסתיו בזמן פריחת החצבים המרהיבה.

התחלנו את הטיול בסמוך לשער הכניסה של יודפת, מראשוני היישובים היהודים בהרי הגליל התחתון לאחר קום המדינה. ממש לפני שער היישוב נסענו בכביש חדש שהוביל אותנו עד לתחילת המסלול הרגלי.

img_3540

בחניון נפגשנו עם חברינו ולאחר ארוחת בוקר קלה מתחת לעצי האלון התחלנו בסיור בשמורה. הסיור בשמורה מתחיל בעלייה  קלה של כ-5 דקות הליכה במסלול מעגלי המסומן בצבע כחול. מכיוון שהימים הם ימי ראשית הסתיו, לאורך כל הדרך הבחנו בשדה עצום של פריחת החצבים המרהיבה המכסים את כל התל. החצב הוא גיאופיט, הצומח מתוך בצל אשר אוגר את חומרי המזון של הצמח שפרחיו הלבנים נישאים לגובה על עמוד תפרחת בעל צורת חרוט.

המשכנו עם השביל הצר המקיף את התל והבחנו בבורות מים, שרידי מבנים ובשרידי החומה שהקיפה את היישוב בימי המרד הגדול של היהודים כנגד הרומאים בשנת 67 לספירה.

ניצלנו את ההזדמנות לספר לנעה את סיפורה של יודפת, כמובן בלי פירוט יתר אבל בהזדמנות זו נרשה לעצמנו לספר מעט יותר על אותם ימים תחת הנהגתו של יוסף בן מתתיהו מפקד המרד בגליל בהם עמדה יודפת במצור בן ארבעים ושבעה ימים על ידי הרומאים. המצור כלל הקמת סוללות מעצים ואבנים על החומה הצפונית על מנת לעלות עליה ולהיכנס אל העיר, ירי אבנים מבליסטראות וחצים עד אשר נפלה העיר בידי כוחותיו של הנציב הרומי אספסיאנוס. העיר נכבשה, נהרסה עד היסוד ורוב תושביה נהרגו. יוסף בן מתתיהו מפקד המרד ומקצת מאנשיו נמלטו, התחבאו במערה וכרתו ברית להתאבד זה בידי זה אולם יוסף בן מתתיהו הצליח לשכנע את בן זוגו כי עדיף להיכנע לרומאים, וכך עשו. לאחר נפילתו בשבי הרומאים שיכנע יוסף בן מתתיהו את הנציב אספסיאנוס כי הוא נביא, וכי הוא מנבא את עלייתו של אספסיאנוס לשלטון ברומא. בעקבות זאת זכה באזרחות רומית ונחלת מגורים ברומא, שם חי את המשך חייו וכתב ארבעה ספרים רבי חשיבות שמהווים עד ימינו כמקור הסטורי רב ערך עבור חוקרי ימי בית שני.

לאחר שעברנו את המערה שנמצאת בראש התל ומספר עצי לבנה עתיקים, מהם נשקף נוף מרהיב של הרי הגליל התחתון ירדנו מהתל וחזרנו אל רכבנו שנמצא בחניון. מכאן המשכנו לחנות המפעל של משתלת יודפת כדי לקנות כמה חבילות של פקעות שנשתול אצלנו בחצר: כלניות, נוריות, רקפות וצבעונים. מכאן נסענו לאכול צהריים במסעדת שראביכ בכפר ראמה. מסעדה טובה וזולה עם שירות נעים ומטעמים של ממש מהמטבח הערבי: קובה צמחוני, סלט עולש, מג'דרה, מקלובה, ממולאים וכמובן חומוס מצויין ופלאפל.

img_3647
עלי כרוב ממולאים במסעדת שראביכ בראמה

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.