טיול משפחתי בלונדון

מסלול טיול משפחתי בלונדון

הטיול ללונדון היה בחירתה של נילי כחגיגת יום הולדת ארבעים. הרצון היה להגיע לעיר גדולה, לישון במקום אחד בלי צורך לעבור ממקום למקום, טיסה שלא תהיה ארוכה מדי והרבה מה ראות ולבלות שמתאים לכמעט שבועיים ומציג מגוון בילויים לכל המשפחה. כך נפלה הבחירה על לונדון.

נוחתים בלונדון….

הנסיעה היתה בשלהי צוק איתן, לאחר חודש קשה של מלחמה בארץ וחששות רבים כיצד יגיבו בלונדון כשיזהו שאנחנו ישראלים.  טסנו ביום בו הוכרזה הפסקת האש שנכנסה לתוקף בשמונה בבוקר והטיסה שלנו התעכבה כי היה חשש שברגע האחרון לפני הפסקת האש החמאס ישגר טילים לכיוון שדה התעופה בלוד. לאחר שעתיים של עיכוב בטיסה יצאנו לדרך בטיסת אל על לכיוון שדה התעופה לוטון.

בדרך ללונדון...
בדרך ללונדון…

לאחר טיסה של כמעט חמש שעות נחתנו בשדה התעופה לוטון הממוקם צפונית ללונדון במרחק של כחמישים דקות נסיעה באוטובוס אל העיר הגדולה. פקיד ההגירה קיבל אותנו בקרירות רבה ותיחקר אותנו שיש לנו עבודה ולאן לחזור שאיננו פליטים שמנסים להגר לבריטניה.  לאחר מכן יצאנו מהשדה ועלינו על אוטובוס שהוביל אותנו ישירות אל המלון. אוטובוס זה נבחר לאחר סקירת קווי האוטובוסים השונים המגיעים לצפון לונדון באמצעות האתר rome2rio.

מלון בלונדון

המלון אותו בחרנו בלונדון היה מלון הולידי אין אקספרס היה בפינצ'לי רואד  – Holiday Inn Express London-Swiss Cottage, בסמוך להמפסטיד שבצפון לונדון. בחרנו במלון זה מכיוון שקיבל ביקורות טובות מאד בבוקינג ואכן היה מעולה, המחיר היה סביר מאד ביחס למלונות הרבים שישנם ברחבי העיר ( 95 פאונד ללילה כולל ארוחת בוקר לארבעתנו) , היותו סמוך מאד לתחנת הטיוב – פינצ'לי שמובילה לכל מקום ברחבי העיר וכן בשל קרבתו היחסית לבן דודו של מעין שמתגורר עם משפחתו בשכונת גולדרס גרין הסמוכה.

הגענו למלון בשעות הצהריים, החדר במלון לא היה גדול אך נקי ונעים מאד ובדיוק מה שצריך לטיול עירוני בו כל היום מסתובבים בחוץ וחוזרים למלון בשביל לישון ולאכול ארוחת בוקר טובה. המלון היה תמיד מלא באנשים,מעט ישראלים והיתה בו כל הזמן תנועה של אנשים והצוות היה מאד אדיב ומסביר פנים וככל שעבר הזמן בו שהינו במלון זכינו למבטים מחוייכים מהצוות.

אטרקציות בלונדון

מכיוון שיצאנו לביקור ארוך יחסית בלונדון היה עלינו לתכנן מראש את ימי הטיול, כך שתמהיל הימים יתאים לילדים. כדי לחסוך זמן המתנה לאטרקציות השונות וכדי להבטיח את הכניסה לאתרים השונים הזמנו מראש את הכרטיסים דרך אתר Tiqets אשר דרכו ניתן לרכוש מראש כרטיסים למרבית האטרקציות בלונדון: לונדון איי, קיו גרדנס, מצודת לונדון, גן החיות של לונדון, תצפית על לונדון ממגדל Shard, ארמון וינדזור, מוזיאון מאדאם טוסו, ארמון קנסינגטון, לגו לנד ועוד… שמנו לב לכך שבהזמנה דרך אתר Tiqets חלק ניכר מהכרטיסים זולים יותר מרכישה באתר האטרקציה וניתנים לשינוי או לביטול בחלק מהמקרים (בכפוף לתנאים המשתנים שמופיעים באתר Tiqets). כך למשל מצאנו שכרטיס כניסה למבוגר (מעל 16) באתר מאדאם טוסו עולה 35 פאונד שהם 154 שקלים (לפי שער 4.4 פאונד לשקל). לעומת זאת כרטיס למאדאם טוסו לונדון באתר Tiqets עולה אותו כרטיס 31.44 אירו שהם 124 שקלים (לפי שער 3.96) כלומר חיסכון של 30 שקלים לכרטיס!

דרך Tiqets ניתן גם לרכוש את כרטיס לונדון פס (London Pass) אשר כולל כניסה חופשית ללא המתנה בתור לרוב האתרים המרכזיים בלונדון . עם זאת שימו לב שהפס משתלם רק אם נכנסים ללפחות שני אתרים ביום מתוך רשימת האתרים והאטרקציות המופיעות ברשימת האטרקציות של הכרטיס. גם אם לא מזמינים מראש את כל האטרקציות, בעיקר כשמטיילים עם ילדים וכשהזמן קצר אנחנו ממליצים לרכוש מראש כרטיסים לאתרים המבוקשים ואם יש אפילו את הכניסה במסלול המהיר לאתרים מאד מבוקשים עם תורים ארוכים בעונות הבוערות כמו הלונדון איי , קיו גרדנס וסנט פול

יום 1 בלונדון: היכרות ראשונית עם העיר

לאחר התארגנות קצרה בחדר המלון יצאנו קודם כל לאכול צהריים וגילינו שבסביבת המלון יש מסעדות הודיות, סיניות ואיטלקיות וכן מסעדה מוסלמית בשם אל מהאדי אשר בשל המצב החלטנו מראש לא לכלול אותה ושכמותה בחשבון. לאחר שוטטות קצרה נכנסנו למסעדה סינית שישבו בה אנשים והמחירים בה נראו לנו סבירים והיא אכן נתגלתה כמסעדה מעולה, עם אוכל סיני שהתחבבה גם על הילדים ופקדנו אותה עוד מספר פעמים. זה אחד הדברים הכייפים כאשר משתקעים בעיר לכמה ימים טובים וניתן לחזור לאותם מקומות ולגלות אותם פעמים נוספות.

בערב קבענו לארוחת ערב אצל בן דודו של מעין אבל מכיוון שהשעה היתה שעת צהריים מאוחרת החלטנו לצאת  לטעימות קטנות ממרכז העיר. בחרנו להגיע ישר לכיכר פיקדילי. לשנינו היו זכורים במעורפל מראות העיר שנים רבות לפני כן, כאשר כל אחד טייל בקיץ 1986 בגיל העשרה עם משפחתו בעיר.  היה כיף גדול לנסוע בטיוב ולפגוש את המראות המוכרים של העיר לונדון, את כיכר פיקדלי, משם הלכנו לכיכר טרפלגר שלידו עמוד נלסון וארבעת אריות הברונזה הגדולים שעל אחד מהם הילדים ניסו לטפס, ועשינו תצפית יפה על הכיכר ממבנה המוזיאון הלאומי הבריטי, שם גם התקהלו אנשים רבים שצפו בפסלים אנושיים מרהיבים.  משם המשכנו לכיוון הביג בן ורחוב דאונינג. היתה זו רק היכרות קצרה עם מקומות שאליהם חזרנו בימים הקרובים לביקורים מעמיקים יותר אך בשל לוח הזמנים הקצר וארוחת הערב שקבענו נסענו דרך תחנת ווסטמיניסטר בשילוב עם אוטובוס קומותיים מקומי שהילדים מאד התלהבו ממנו ורצו להגיע לקומה השנייה.

הגענו לגולדרס גרין לארוחת ערב נעימה עם בן דודו של מעין ובני משפחתו, אתם נפגשנו עוד מספר פעמים במהלך הביקור בעיר לארוחת ערב או לטיול משותף בעיר, דבר שהוסיף מאד לחוויית הביקור שלנו בעיר ובמידה רבה גם לילדים שנהנו מאד לשחק עם הבנים שהיו בגילם.

יום 2: פארק סנט ג'יימס, ארמון באקינגהאם, מוזיאון הטבע, לונדון איי וגם קצת קניות…

למחרת בבוקר, היום השני לטיול, התעוררנו לבוקר עמוס בתכניות. לאחר שכולנו נהננו מארוחת בוקר טובה ועשירה במלון יצאנו מהטיוב בתחנה הצמודה לפארק סיינט ג'יימס ומשם הלכנו ברגל בהליכה נעימה דרך הפארק היפה, עם העצים ירוקי העד הגדולים לארמון בקינגהאם. באותו יום לא היו חילופי משמרות אבל צפינו בחיילים, במדים, ואת הילדים סיקרן מאד כיצד הם מסוגלים לעמוד שעות מבלי לזוז.

צפינו על שער הארמון ולאחר מכן נסענו בטיוב למוזיאון ההסטוריה של הטבע. הכניסה למוזיאון היא בחינם אבל הבנו מראש שהתור בכניסה הוא ארוך מאד. לכן, מבעוד מועד הזמנו מהארץ דרך האתר של מוזיאון  הטבע כרטיסי כניסה לאחת מתערוכות המוזיאון שהיא בתשלום, תערוכה מרתקת על הממותות. כאשר הגענו למקום וראינו את התור הארוך שמשתרך בכניסה הבנו שעשינו בחוכמה כיוון שמי שרוכש כרטיסים לאחת התערוכות בתשלום יכול לעקוף את התור ולהיכנס דרך השער שמימין לשער הכניסה הראשי ללא תור.

הביקור במוזיאון היה חוויה מרתקת ונעה שהחזיקה את המצלמה צילמה כמעט כל ויטרינה וניכר היה שהיא נהנית ומתעניינת מאד. ראשית ביקרנו בתערוכת הממותות שאכן היתה מאד מעניינת ושילבה בין שרידים אמיתיים של ממותות, סרטונים ואמצעי המחשה אינטראקטיביים מהם הילדים נהנו מאד.

מאחר ורועי איבד את סבלנותו ונעשה רעב וככל שהוא נעשה רעב כך הלכה ופחתה סבלנותו, עשינו הפסקה בקפיטריה של המוזיאון. נוהג זה ליווה אותנו לכל אורך הטיול. ראינו שכדי לצלוח את הימים בדרך שתהיה נעימה וקלה לילדים , ברגע שהילדים גילו עייפות בחרנו לעצור ולעשות הפסקה. הקפיטריה במוזיאון כמו באתרים אחרים ברחבי לונדון כוללת מבחר גדול של עוגות טובות ומשקאות חמים והמחירים היו לרוב סבירים ולא מופקעים, כולל במוזיאונים אחרים ואף בארמון קנזינגטון. לאחר ההפסקה, בחרנו מספר אזורים בהם נתמקד שכן המוזיאון הוא ענק ולא רצינו להתיש את כוחותיהם של הילדים ולהמאיס עליהם את הביקור.  גם  נוהג זה ליווה אותנו בהמשך. בחרנו במבחר תצוגות ובראשם שרידי הדינוזאור הענק שניצב בחלל הכניסה, מאובני ענק של בעלי חיים קדומים ושפע של פוחלצים של בעלי חיים ממינים שונים שנאספו במוזיאון לאורך שנים ארוכות, כולל שרידים עצומים של שלדי לווייתניים ופילים.  כמה חודשים לאחר שחזרנו לארץ צפינו יחד בהנאה רבה בסרט הדב פדינגטון שעלילתו קשורה במידה רבה למוזיאון הטבע.

מכאן נסענו לאזור מרכזי הקניות שבאזור רחוב בונד. התחלנו ליד כל בו סלפרידג', שקיים למעלה ממאה שנה, עם שש קומות של בגדים, נעליים, תכשיטים ומוזיקה. נכנסנו  לכל בו נוסף והסתנוורנו מבגדי המעצבים, גוצ'י, פראדה ודומיו… לאחר מכן עצרנו לאכול באחד מסניפי רשת מסעדות Wagamama שהיתה ממוקמת בסמוך. מסעדה זו מומלצת מאד לאוהבי אוכל אסיאתי כמונו. האוכל שלהם טעים מאוד, השירות מצויין ולא יקר.

מרכז הקניות ברחוב בונד, לונדון.
מרכז הקניות ברחוב בונד, לונדון.

מאזור רחוב בונד צעדנו ברגל לאורך הרחובות העמוסים לכיוון המליס – חנות ענקית של חמש קומות המיועדת לילדים וכוללת מבחר עצום של משחקים ממיטב המותגים, כולל מבחר אדיר של לגו. החלטנו מראש לתת לכל ילד בתחילת הטיול 20 פאונד שאותם יוכלו להוציא במהלך הטיול ולנהל בתבונה את רכישותיהם. בשלב מסויים של הטיול הבינו הילדים שכדי לקנות דברים יקרים יותר עליהם לאחד את הסכומים ולקנות במשותף. הילדים יצאו מהמליס ובכלל מלונדון עם לא מעט קניות, ביניהם מבחר נכבד של דגמי לגו קטנים ומשחקים נוספים.

הלונדון איי

מהמליס נסענו ללונדון איי, מהאתרים המבוקשים ביותר בלונדון וגם המרהיבים ביותר. הלונדון איי ("העין של לונדון") המכונה גם גלגל המילניום, מתנשא לגובה של 135 מטרים והוא הגלגל הענק הגבוה ביותר באירופה, והגבוה ביותר בעולם עד שנת 2006. הגלגל נמצא על הגדה הדרומית של נהר התמזה באזור למבת', צפונית לגשר וסטמינסטר, מול הפרלמנט הבריטי. את הכרטיסים ללונדון איי כדאי לרכוש מראש כרטיסים ללונדון איי כפי שאנו עשינו. דרך אתר לונדון איי ניתן לבחור מסלולים וקומבינציות שונות לכניסה לאתר: כניסה אחר הצהריים, כניסה בשעות העומס עם עקיפת התור, כניסה משולבת עם אתרים נוספים כמו האקוואריום של לונדון או /ומוזיאון מדאם טוסו ועוד… מומלץ מאד לתכנן היטב את רכישת הכרטיס שכן הכניסה יקרה למדי, במיוחד אם מדובר במשפחה.

אנחנו בחרנו לכרטיס כניסה ליום מסויים ובשעות אחר הצהריים תוך לקיחת סיכון שייתכן וירד גשם. למזלנו הרב מזג האוויר היה מצויין באותו יום. כאשר הגענו התור נראה ארוך מאד אך הוא התקדם מהר למדי, כארבעים דקות. מרגע שעלינו לגלגל הענק נהנינו מכל רגע. הגלגל נוסע מאד לאט ולמרות שהוא מאד גבוה ונראה מכל פינה בעיר הוא כלל לא מפחיד ומאפשר תצפית נהדרת על כל העיר שבמהלכה ניסינו לזהות בניינים מוכרים. השעה שבה עלינו על הרכבל, שעת אחר הצהריים, לקראת השקיעה היתה שעה יפה מאד כאשר האור היה בגוון צהבהב – אדמדם.

ביקור בלונדון איי (2:30 דקות)

לקראת ערב, חזרנו לאזור המלון והלכנו לאכול במסעדה איטלקית בקניון קטן שהיה ממוקם בדיוק מול המלון שלנו.

יום 3: פארק ריג'נט, גן החיות של לונדון וקמדן מרקט.

למחרת, בניגוד לתדמית האפורה של העיר, היה זה עוד יום של שמש והיעד המרכזי היה גן החיות שסמוך לפארק ריג'נט. למרות שהיה מדובר ביום שמש קיצי הרי שהטמפרטורה היתה מאד נוחה ונעימה לטיול כעשרים מעלות במשך היום וקריר בשעות הערב. ירדנו בתחנה שליד פארק ריג'נט ונכנסנו לפארק רחב הידיים. אזור הפארק הוא אזור יוקרתי יחסית של העיר, הרבה בתי מידות, זהו אותו אזור שבסיפור של אוליוור טוויסט התגוררה המשפחה האמידה שאימצה אותו. כמו כן, באותה שכונה התנוסס מסגד גדול עם כיפה מוזהבת. על פי מדגם שנערך בשנת 2001,  8.2% מתושבי לונדון רבתי הגדירו עצמם כמוסלמים. ממבט של תייר נראה כי יש למוסלמים נוכחות רבה בעיר, ברחובות, באמצעי התחבורה ובאתרי התיירות, רבים מהם מהודו ומפקיסטן. כמו כן יש בעיר לא מעט מסעדות ערביות, שבהן העדפנו לא לבקר, בעיקר מכיוון שטיילנו בזמן מלחמת צוק איתן. עם זאת חשוב לומר כי לא חשנו אי נוחות לבקר בעיר, למרות הנוכחות המוסלמית ולא חשנו במבטים עוינים או בהערות כלשהן.

מסגד בסמוך לריג'נט פארק
מסגד בסמוך לריג'נט פארק

התחלנו את הביקור בפארק ריג'נט במגרש משחקים מטופח, שם שיחקו הילדים לא מעט במתקני העץ השונים שהיו ריקים ממבקרים ועמדו לרשותנו. משם המשכנו לאורך הפארק, בדרך ראינו קבוצת שחקני קריקט משחקים על אחת המדשאות הגדולות ולאחר כמה דקות נוספות של הליכה נעימה הגענו לגן החיות של לונדון. כרטיסים מראש לגן החיות ניתן לרכוש דרך אתר Tiqets.

גן החיות של לונדון זה הוא גן החיות המדעי הוותיק ביותר בעולם‏‏‏. גן החיות נפתח ב-27 באפריל 1828 ונועד לשמש כאוסף בעלי חיים למטרות מחקר מדעי. הגן נפתח לציבור הרחב בשנת 1847 וכיום כולל גן החיות  15,104 בעלי חיים מ-755 זנים שונים!.  גן החיות משתרע על פני שטח עצום וניתן להקדיש לביקור מספר לא מבוטל של שעות. אנחנו ביקרנו במקום כשלוש וחצי שעות. התחלנו את הביקור באקוואריום. מתחם זה גדול מאד, הוא מחולק לאזורי מחיה שונים ועשיר מאד במגוון נרחב של דגים, כרישים, נחשי מים, צפרדעים מסוגים שונים, איגואנות ימיות ועוד… כמו כן ביקרנו במתחם הקופים, הגורילות, הטיגריסים, האריות, חממת פרפרים, מתחם של פינגווינים, ובעיקר נהנו הילדים נהנו ממתחם ענק של חרקים, תולעים וחולדות ומפארק השעשועים והמתקנים המתנפחים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

נעה נהנתה מכל רגע בגן החיות אך לרועי בשלב מסויים הביקור הספיק לגמרי, הוא היה ככל הנראה מוצף יותר מדי. אכלנו במקום צהריים, יצאנו מגן החיות והלכנו ברגל לאורך תעלת ריג'נט לכיוון שוק קמדן כאשר בדרך נהנינו לראות את הבתים היפים והוותיקים של העיר.

שוק קמדן הוא מתחם ענק שנמצא באזור קמדן טאון של העיר הכולל מספר מתחמי שווקים. השוק נחשב לאטרקציה הרביעית בפופולריותה בלונדון. כ-100,000 מבקרים פוקדים את השוק מדי שבוע. השוק החל לפעול בשנת 1974 ובמהלך השנים הלך וגדל עד שכיום מדובר למעשה במספר שווקים סמוכים.זהו שוק צבעוני עשיר מאד בדוכנים שמציעים מגוון של מוצרים: בגדים, מזכרות, תכשיטים, תמונות, כלי נגינה, תיקים, נעליים, חלק נכבד מהם בעצובים מקוריים וייחודיים. ישנם מתחמי אוכל ודוכנים שמציעים מאכלים מכל העולם: אתיופיה, ברזיל, סין, יפן, פולין, לבנון עוד…. הבתים בכל הסביבה של השוק מצויירים עם גרפיטי ססגוני ובחלקם בולטים אביזרים שונים כמו מכוניות שעומדות על הגג, נעלי אולסטאר גדולים, דמויות שונות ועוד…. חלק מדוכני השוק נמצאים באזור מקורה באזור ששימש בעבר בין היתר כאורוות סוסים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

 ניתן להקדיש לשוק קמדן כמה שעות טובות וזוהי חוויה לכל המשפחה. חזרנו לשוק זה גם ביום האחרון לביקורנו בעיר וגילינו בו  חלקים נוספים שלא ביקרנו בהם בביקור הראשון.

בשעות הערב חזרנו למלון בנסיעה לאוטובוס קומותיים שהיתה חוויה עבור הילדים, תוך כדי כך שאנחנו נהנים לראות את פני העיר מלמעלה, למרות האיטיות היחסית של הנסיעה ביחס לנסיעה בטיוב.

יום 4 בלונדון: המוזיאון הבריטי, חנות אם אנד אם,  הרובע הסיני וקובנט גארדן

למחרת, היום השלישי לשהותנו בלונדון, התחלנו את היום בביקור במוזיאון הבריטי, אחד מהאתרים החשובים של העיר הנחשב לאחד המוזיאונים הראשונים בעולם, מהגדולים והמפורסמים בעולם. המוזיאון מציג בעיקר עתיקות ונמצא בשכונת בלומסברי שברובע קמדן. המוזיאון נוסד בשנת 1753 על ידי סר האנס סלואן, מדען ופיזיקאי, ונפתח לראשונה לציבור ב-15 בינואר 1759. במוזיאון יותר משישה מיליון מוצגים שכמובן לא ניתן לראות בביקור אחד במוזיאון. מכיוון שהגענו עם ילדים  צעירים תכננו היטב את הביקור במוזיאון כך שנוכל לראות בעיקר את המוצגים החשובים שמוצגים במוזיאון, מהתקופות העתיקות. מראש בחרנו במתחמים בהם נבקר וסיכמנו עם הילדים, בעיקר עם רועי שכלל לא התעניין במוזיאון, שיוכל לשבת ואחד מאיתנו יהיה אתו והשני יבקר במוזיאון ולאחר מכן נחליף בינינו. פתחנו באגף של התרבויות העתיקות מהמזרח התיכון, שם ראינו את מיטב המוצגים שהביאו הבריטים מהמקומות בהם שלטו, מתרבויות החיתים, שומר, אכד, מצרים העתיקה. בין היתר ראינו את אבן הרוזטה שבעזרתה פיענח שמפוליאון הצרפתי הצהרת כורש שהעניק ליהודי בבל לשוב לבנות את בית המקדש, את כתב החרטומים ואת אפריז הפרתנון מימי יוון העתיקה שנלקח מהאקרופוליס באתונה. הביקור במתחם התרבויות העתיקות היה מרתק, ועניין במידה רבה גם את נעה, שזכתה לראות מקרוב לוחות עם כתב חרטומים, פסלי פרעונים ואלים יוונים, עליהם למדה בסיפורי המיתולוגיה שאנו מקריאים לה.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

בשלב מסויים, רועי היה רעב והחלטנו לעשות הפסקה בקפיטריה שהיטיבה עם כולנו ומכאן המשכנו לבקר במתחם המומיות שהיינו בטוחים שיעניין גם את רועי אך כנראה שהיה מוצף למדי מהמראות ומההמון שהיה במוזיאון ולא כך כך התעניין לפחות כלפי חוץ. אנחנו נהנינו מאד מלראות את המוצגים הרבים של המומיות של המלכים הפרעונים. סיימנו את הביקור במתחם תרבויות אמריקה ואוקיאנייה. לאחר הביקור המרתק במוזיאון הבריטי המשכנו לאתר שונה בתכלית, חנות אם אנד אם. חנות זו הממוקמת ליד כיכר לייצ'סטר (Swiss Court 1, Leicester Square) היא למעשה כל בו בן ארבע קומות שמציעה מגוון גדול של מוצרי אם אנד אם, סוגים רבים של סוכריות במשקל, בובות, צעצועים, תחתונים, כדורים וכל דבר שאפשר לחשוב שמוטבע עליו הכיתוב אם אנד אם. הילדים תכננו לקנות בחנות מזכרת אך הכל היה מאד יקר ולבסוף בחרו בכדור פוטבול קטן בצבעי הסוכריות המוכרות במחיר סביר יחסית.

לאחר הביקור בחנות זו המשכנו לצ"יינה טאון. זהו רובע קטן למדי שבכניסה אליו יש את השער הסיני המוכר מרבעים סינים דומים בעולם. במתחם רחובות זה ישנן חנויות סיניות אופייניות: חנויות תכשיטים, חנויות לממכר מזכרות סיניות, חנויות לאוכל ולירקות אסיאתיים וכן מספר מסעדות. באחת מהן סעדנו ארוחת צהריים מצויינת ממיטב המטבח הסיני להנאת כולנו.

מהצ'יינה טאון הלכנו ברגל לקובנט  גארדן. כבר בכניסה לקובנט גארדן היו מספר דוכנים שמכרו בגדים, שם קנינו מספר חולצות עם עיצובים יפים לילדים, בעיקר לנוכח העובדה שהכביסה שמסרנו ליד המלון התעכבה במספר ימים והיינו חייבים לקנות בעיקר לילדים בגדים לימים הקרובים.

הקובנט גאדן עצמו הוא שוק מקורה שכולל בתוכו בעיקר חנויות בוטיק: בגדים, מזכרות, משחקי ילדים ועוד. אנחנו ישבנו בבית קפה קטם שמכר סוגים שונים של קאפקייקס כשברקע שמענו מופע מוסיקה קלאסית ואופרה ובהמשך גם צפינו אקרובט שביצע מופע סכינים מרהיב.

האווירה במקום היתה מאד נעימה והיינו מוכנים להמשיך ולהסתובב אך מיהרנו לארוחת ערב יום שישי אצל בן הדוד של מעין אשר אצלו בילינו את המשך הערב. היה נעים מאד לבלות עם משפחה קרובה בעיר זרה והמפגש בין נעה ורועי לבני הדודים בגילם היה מוצלח מאד. קבענו לטייל יחד ביום למחרת בארמון קנזינגטון. ואכן, לאחר התברברות קלה ברכבת התחתית נפגשנו בשבת בבוקר בארמון קנזינגטון שבחלו משמש כמקום מגוריהם של הנסיכים ויליאם וקייט ושני ילדיהם.

יום 5: ארמון קנזינגטון, גן המשחקים על שם דיאנה ושוק פורטובלו

החלק שניתן לבקר בו בארמון קנזינגטון (כרטיסים לארמון ניתן לרכוש מראש דרך אתר Tiqets) קטן למדי אך הביקור מלא עניין. הביקור כולל מספר מתחמים, ביניהם אולם שבו שחקנים בלבוש משרתים בריטיים מכינים אותך לקראת פגישה עם המלכה ומנסים להסביר כיצד לעשות את הקידה המלכותית. הילדים שיחקו במשחקי שולחן מלכותיים, ביקרנו במספר חדרים עם דיוקנותיהם של בני משפחת המלוכה לדורותיהם וצפינו בתצוגה של שמלות שלבשו המלכות והנסיכות בנות משפחת המלוכה הבריטית בעשרות השנים האחרונות, כולל שמלותיה האחרונות של הנסיכה דיאנה המנוחה.

‏‏IMG_1631 - עותק‏‏IMG_1558 - עותק‏‏IMG_1583 - עותק‏‏IMG_1596 - עותקIMG_1563‏‏IMG_1639 - עותק

לאחר ההפסקה המסורתית של קפה ועוגה בקפיטריה של הארמון יצאנו לביקור לגנים היפים שמקיפים את הארמון, משם המשכנו דרך פארק קנזינגטון הענק והאגם עם הברבורים הלבנים שבמרכזו לעבר גן המשחקים על שם דיאנה. בגן זה שהביקוש אליו גבוה, צריך לעמוד בתור עד אשר מתפנה מקום, בכדי למנוע עומס ופגיעה בהנאה. הגן כולל מספר מתחמים של מתקני עץ כאשר האטרקציה היא ספינת פיראטים ענקית שהילדים יכולים לעלות עליה, חוף ים עם מים וחול ים וכן מתחם של אוהלים אינדיאנים.

כאשר הילדים שיחקנו יחד בהנאה רבה מצאנו את הזמן לשבת ולשוחח בינינו. בילינו בגן כשעתיים, אכלנו במקום ארוחת צהריים כאשר ברקע צעדו בפארק מפגינים עם חולצות וכרזות "לשחרר את פלסטין" וצעיפים עם דגלי אש"פ אשר הגיעו מהפגנת אלפים שהתקיימה באותו יום בלונדון, כנגד ישראל על רקע מבצע צוק איתן. יש לציין כי מעבר לכך לא חשנו עויינות כלשהיא בעיר. עם זאת אי אפשר היה להתעלם מהאנטי ישראליות שזעקה מדי יום בבוקר מדיווחי רשת הטלוויזיה הממלכתית הבריטית, הבי בי סי, שכתביה שידרו רק מעזה ולא מתחומי ישראל המותקפת על ידי החמאס וניכר היה שהם עושים כל העת הקבלה בין ישראל לבין דאעש ובין העזתים לבין היזידים בעיראק שהותקפו באותם ימים על ידי ארגון דאעש.

מכאן לקחנו את הרכבת התחתית לעבר נוטינג היל, לשוק פורטובלו. שכונת נוטינג היל שהתפרסמה בזכות הסרט הידוע נושא את שמה היא שכונה מקסימה, בתים נמוכי קומה, בצבעים שונים טובלים בירק. על אחד הבתים שמנו לב לשלט שסיפר על כך שג'ורג' אורוול גר במשך תקופה באותו בית. השוק הוא שוק ססגוני מאד, בעיקר של עתיקות שפתוח בימי שבת. דוכנים שניצבים לאורך רחוב פורטובלו מציעים דברי עתיקות רבים, בחלקם מוכרים פריטים מן התקופה הויקטוריאנית: כוסות, צלחות, מטבעות, בולים, רהיטים, פסלים וכד'…  בהמשך השוק ניתן למצוא פירות וירקות טריים, גבינות וזיתים ממולאים, עוגות, ביסקוויטים ועוד… כמו כן לאורך הרחוב מצאנו חנויות שפתוחות לאורך כל ימות השבוע המוכרות לצד עתיקות גם תכשיטים, בגדים, דיסקים וחפצי וינטג'. השוק ארוך, וכאשר מזג האוויר נעים כמו ביום שביקרנו היה זה כיף גדול לכולנו לטייל לאורך השוק.

בשעות הערב חזרנו לאזור המלון והחלטנו לסעוד במסעדה הודית שנראתה לנו כמקום ששווה ביקור ואכן האוכל היה מעולה, המסעדה המתה באנשים. כמו בהודו הזמנו עוד ועוד מנות אך כאן המחיר היה כמו בלונדון יקר למדי והארוחה הסתכמה בכ – 50 פאונד, מעט מעל ממוצע הארוחות שלנו לאורך הטיול שעמד בין 30 – 40 פאונד לארוחה.

יום 6: טיול בלונדון ביום גשם – מוזיאון המדע, הגלריה הלאומית, קובנט גארדן, חנות דיסני לונדון

ביום ראשון בבוקר מזג האוויר התהפך ונעשה גשום מאד. ערב לפני כן נעזרנו באתר הבי בי סי שמאפשר לקבל תחזית מזג אוויר לפי שעות. על פי התחזית משעות הבוקר ועד לשעות הצהריים צפוי היה גשם חזק למדי ורק לאחר מכן היתה צפויה התבהרות. בשל כך החלטנו לבקר בבוקר במקום סגור ולאחר מכן לנצל את היום לביקור באתר פתוח. לאורך כל הטיול היה צורך לגלות גמישות בתכניות לנוכח השינויים במזג האוויר ולהתאים עצמנו בהתאם לכך תוך ניצול הימים והשעות השמשיות לביקור באתרים פתוחים.

בחרנו לבקר באותו יום א' במוזיאון המדע. הכניסה למוזיאון זה, בדומה למוזיאונים נוספים כדוגמת המוזיאון להסטוריה של הטבע, היא בחינם ועם זאת בתוך המוזיאון ישנה אפשרות להיכנס לסרט בשבעה מימדים שכרוך בתשלום. אנחנו בחרנו בסרט שעסק במסע לחלל. עם זאת האטרקציה המרכזית לא היתה הסרט כי אם חלל התצוגה האדיר. המוזיאון ענק בן מספר קומות ואנחנו בחרנו בקומה הראשונה שעוסקת בתקופת המהפכה התעשייתית, בתעשיית הרכב והחלל. באזור זה ישנם מוצגים של מיטב הטכנולוגיה של המאה התשע עשרה והמאה העשרים ובכללם: מנוע הקיטור הראשון של ג'יימס ואט, כלי הרכב הראשונים, תערוכה של מכונות כתיבה והשינויים שעברו לאורך הדורות, מטוסים, חלליות ולוויינים. לאחר ביקור ממושך בחנות המוזיאון שכוללת שפע של משחקי מדע מסוגים שונים הלכנו למתחם שבו הילדים יכלו לשחק עם מתקני מים ולאחר מכן צפינו במופע מרהיב של אומן בועות סבון.

אכלנו צהריים באחת ממסעדות המוזיאון וכשהרגשנו שמיצינו את הביקור לאחר כארבע שעות, החלטנו להמשיך לעבר הגלריה הלאומית (The National Galery). 

הגלריה הלאומית נמצאת בכיכר טרפאלגר. היה זה יום ראשון ומחוץ למוזיאון היו פסלים חיים רבים והאזור המה באנשים. השעה כבר היתה שעת אחר הצהריים ומראש ידענו שאנחנו נכנסים לסיבוב קצר וממוקד, לאזור של האמנות המודרנית. בשעה זו של היום רועי לא התעניין במוזיאון ועל כן איפשרנו לו לשבת בלב אחת הגלריות עם ציורים מימי הרנסנס ועשינו בינינו תורנויות כשכל אחד מאיתנו ביקר ביחד עם נעה באזור שמעניין אותו. זכורים במיוחד מהביקור החמניות והכיסא של ון גוך, יצירות של רנואר, מונה וסאן וכן יצירות של מיטב ציירי הרנסנס: מיכל אנג'לו, בוטיצ'לי ופיירו דלה פרנצ'סקה.

סך הכל הביקור היה קצר, כשעה, אך נהנינו מאד ממה שהצלחנו לראות. לאחר המוזיאון חזרנו לקובנט גארדן בו ביקרנו ביום שישי, כיוון שהבטחנו לילדים לבקר בחנות של דיסני שנמצאת בסמוך. החנות של דיסני  היתה די מאכזבת, חנות קטנה שמכילה מוצרים של דיסני במחירים יקרים יחסית. יחד עם הילדים הסתובבנו בחנות ולאחר מכן הלכנו לשתי חנויות נוספות שעניינו את הילדים, חנות של בובות טדי ביר וחנות נוספת שמכרה מוצרים של המומינים. בתום סיבוב נוסף בקובנט גארדן הבחנו בשני רולס רויסים שחנו בכניסה לשוק אשר משכו את עיני העוברים והשבים. על אחד מהם היתה לוחית של ערב הסעודית. הילדים התעניינו והתלהבו מרכבי היוקרה שלא רואים בכל יום.

משם הלכנו לאכול ברשת של מסעדות איטלקיות שנמצאת ברחבי העיר ומשם בשעות הערב חזרנו למלון.

יום 7: מצודת לונדון, כנסיית סנט פול, לאורך הסאות' בנק, תיאטרון הגלוב ובורו מרקט

למחרת התחלנו את היום בביקור באחד האתרים המרכזיים ביותר בעיר – מצודת לונדון (Tower of London). לרגל מאה שנה למלחמת העולם השנייה הוקפה המצודה במאות אלפי פרחים אדומים מזכוכית, הנצחה ל – 677,500 החיילים הבריטים שנפלו במלחמה. המרבד האדום  על רקע המצודה הגדולה והשמורה מאד מרשים. מכאן התחלנו בביקור בתוך המצודה העתיקה על גדות התמזה שבולטת על רקע מבני הזכוכית המודרניים שמיתמרים לגובה בסביבתה. כדי לחסוך את התור הארוך לקופת הכרטיסים למצודה ניתן לרכוש מראש כרטיסים למצודת לונדון דרך אתר Tiqets.

המצודה נבנתה במהלך המאה האחת עשרה והיו לה מספר שימושים לאורך ההסטוריה: כמחסן נשק, כבית אוצר, כגן חיות, כמקום משכנה של המטבעה המלכותית, כמשרד למסמכים ציבוריים, וכמקום משכנם של תכשיטי הכתר של הממלכה המאוחדת. אנחנו בחרנו לבקר בשני מתחמים מרכזיים במצודה. ראשית נכנסנו למגדל הלבן בו ראינו אוסף גדול ומעניין של בגדי אבירים וביניהם גם זה שהיה שייך למלך הנרי השמיני.  לאחר מכן עמדנו בגשם בתור ארוך בכניסה למשכן תכשיטי הכתר, ביניהם כתר האימפריה המלכותי  המעוטר ב- 2,868 יהלומים, 273פנינים, 17 אבני ספיר, 11 אבני ברקת ו-5 אבני אודם. הילדים מאד התעניינו והתרגשו לראות את אוספי התכשיטים.  מתחם נוסף שנמצא במצודה הוא אתר ההוצאות להורג אך הרגשנו שזה לא יהיה מתאים לבקר שם עם הילדים. כמו כן מתוך המצודה יש תצפית מרהיבה לעבר הטאוור ברידג', אחד מסמליה הידועים של העיר.

IMG_2149
הטאוור ברידג', לונדון

בינתיים מזג האוויר נעשה סוער ובאחת מחנויות האתר רכשנו שכמיות ניילון שאתם השתמשנו עד שנרגע מזג האוויר. כהרגלנו סביב השעה 12 עשינו במתחם הפסקת קפה ועוגה והתקשינו לבחור מתוך שפע העוגות שהוצעו בקפיטריה.

בשעות הצהריים סיימנו את הביקור במצודה והתחלנו ללכת לכיוון התחנה ממנה לוקחים אוטובוס לכנסיית סנט פול. בדרך לתחנה עברנו ליד מסעדת סלטים שנראתה לנו מאד מעניינת והיות והיינו רעבים החלטנו להיכנס פנימה ואכן המסעדה נתגלתה כלהיט אמיתי. כל אחד מאיתנו הרכיב לעצמו סלט עם כל הדברים שהוא אוהב. הסלט שנעה הרכיבה לעצמה הפך להיות למנה שאנו מכינים לה פעמים רבות עד היום בבית: פסטה, עגבניות, זיתים, תירס ושמן זית ותמיד נזכרים באותה מסעדה.

לאחר המסעדה נסענו באוטובוס קומותיים לכנסיית סנט פול. הכנסייה שנמצאת במרכז הסיטי של לונדון מרשימה מאד במראה שלה ובכיפתה הענקית ובולטת ממרחק רב. בכניסה לכנסייה קיבלנו מכשיר אודיו שבו ניתנים הסברים על חלקי הכנסייה השונים ועל ההסטוריה שלה בליווי מוסיקת רקע. ניתן לעקוף את התור הארוך בכניסה לכנסייה ולרכוש מראש כרטיסים למסלול עוקף תור לכנסיית סנט פול דרך אתר Tiqets. 

לאחר הכניסה לקתדרלה הגדולה, ישבנו על אחד הספסלים והקשבנו לחלק מדברי ההסבר ואת עיקרי הדברים העברנו גם לילדים:

הכנסייה היא מקום מושבו של הבישוף של לונדון. המבנה הנוכחי של הקתדרלה הוקם במאה ה-17 בסגנון רנסאנס או בארוק מאוחר. כיפתה הגדולה של הכנסייה נבנתה בהשראת בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא. גובהה 108 מטרים, והיא אחד המבנים הגבוהים בלונדון.

IMG_2168
קתדרלת סנט פול, לונדון.

אחד הדברים המרשימים ביותר בקתדרלה הוא העוגב הענקי אשר נבנה בשנת 1694 והוא השלישי בגודלו בבריטניה. לעוגב 7,189 צינורות!

הקתדרלה מהווה סמל גם לעמידה הבריטית בתקופת הבליץ במלחמת העולם השניה כאשר האזור כולו הופצץ, כולל הכנסייה, ורובו נחרב ובזכות מאמצי הכבאים שרדה הכנסייה את השריפה הגדולה שהתחוללה באזור בעקבות ההפצצות הגרמניות. מול הכנסייה ישנה מצבה לזכרם של אותם כבאים שהגנו עליה בחירוף נפש בעיקר בעקבות השרפה הגדולה שפרצה בעקבות בהתקפת האוויר בלילה שבין 29-30 בדצמבר 1940.

ביקרנו בכנסייה גם בקומת המרתף שם מוצגים אוצרות הכנסייה וכן קבורות מספר דמויות מרכזיות בתולדות האימפריה הבריטית: קברו של כריסטופר רן, קברו של אדמירל הוריישו נלסון ושל ארתור ולסלי, הדוכס הראשון מוולינגטון וכן מצויים לוחות זיכרון רבים ובהם לוח זיכרון לחיילי צבא הוד מלכותו שנהרגו בשנות המנדט הבריטי בארץ ישראל.

לאחר הביקור במרתף, מעין שלא מחמיץ הזדמנויות לטפס לכל מקום גבוה ולא משנה בכמה מדרגות מדובר, שכנע את נעה ורועי להצטרף אליו לטיפוס של כמה מאות מדרגות עד לראש הכיפה. בדרך עצרנו בשתי תצפיות מרהיבות על כל העיר ועל התמזה והמשכנו בדרכנו למעלה עד לראש הכיפה. משם, התבוננו מטה דרך חלון זעיר ברצפה מגובה של 85 מטרים ישירות לתוך הקתדרלה.

IMG_2218

לאחר הביקור בסנט פול המשכנו דרך רחוב קטן שנמצא מול הכנסייה ומוביל לגשר המילניום שמחבר בין שתי גדות התמזה ומוליך לאזור הגדה הדרומית – הסאות' בנק הישר לעבר מוזיאון הטייט לאמנות מודרנית. המוזיאון נחשב לפנינה ארכיטקטונית וכך גם וכך גם התערוכות אך אנו היינו רווים ממראות היום ולמעשה למרות שביקרנו בעיר כמעט כשבועיים לא מצאנו הזדמנות נוספת לביקור במוזיאון זה והשארנו טעם של עוד לקראת הביקור הבא שלנו בעיר.

מכאן המשכנו לאורך הגדה והגענו לתיאטרון הגלוב של שייקספיר. תיאטרון זה נבנה במקור בשנת 1598 עבור להקת התיאטרון שאליה השתייך ויליאם שייקספיר. התיאטרון עלה באש ב-1613, ונבנה מחדש בשנת 1614. לאחר שנסגר התיאטרון בשנת 1642 נהרס המבנה ב-1644. לאחר שנים ארוכות נתגלו שרידי התיאטרון החרב עד שבשנת 1997 הוקם שחזור של תיאטרון הגלוב בקרבת המקום שבו עמד המבנה המקורי.

בשל השעה המאוחרת הביקור בתוך התיאטרון לא התאפשר, למעט ביקור בחנות התיאטרון ובשירותים. עם זאת ישבנו מעט ליד מבנה התיאטרון והתרשמנו מהעיצוב המיוחד שלו, מבנה מתומן בן 3 קומות הבנוי בצורת אמפיתיאטרון המסוגל להכיל כ-3,000 צופים. הוא לא היה מקורה, למעט מעל אזור המושבים.

המשכנו ללכת בהליכה נעימה לאורך הגדה כשברקע השמש שוקעת. בדרך חלפנו על בורו מרקט שנחשב לאחד משוקי האוכל הטובים בלונדון אך היה כבר סגור וכן הגענו לאזור של מבנים עתיקים ולצדם פאבים אנגלים ותיקים.

לאחר מכן, הגענו לתחנת הרכבת התחתית ונסענו לאזור המלון וסיימנו את היום באחת המסעדות של רשת המסעדות היפניות Wagamama שהייתה בקרבת המלון. היום העמוס התאפיין במראות מאד קלאסיים של העיר.

יום 8: פארק לגו לנד לונדון (בעיירה ווינדזור)

למחרת, כאשר על פי התחזית מזג האוויר היה אמור להיות נעים, קבענו עם משפחת בן דודו של מעין לבקר ביחד בפארק לגו לנד שנמצא באזור העיירה וינדזור. נסענו לוינדזור ברכבת שיצאה מתחנת פדינגטון, מרחק של כחצי שעת נסיעה וכאשר הגענו לתחנת וינדזור לקחנו מונית עד לפארק לגו לנד, שם פגשנו את בן דודו של מעין ומשפחתו ובילינו ביחד לאורך כל היום.

הכרטיס לפארק יקר למדי אולם ישנם כל מיני קופונים שמופיעים על עלוני מידע ועל מפות שונות שמעניקות הנחה ניכרת לאתרים שונים בעיר ובכלל זאת בלגו לנד. בן דודו של מעין הביא לנו שני קופונים שגזר מקופסאות קורנפלקס של קלוגס שכללו כניסה 1+1 לאתר. המתחם עצמו ענק וכולל חלק נרחב של דגמי לגו של ערים ואתרים מרכזיים ברחבי אירופה. נראה היה שאנחנו גילינו בחלק זה יותר התלהבות מאשר הילדים אבל לאחר מכן הגענו לאזור המתקנים שכולל מגוון של עשרות מתקנים שמתאימים לכל גיל. כולו מאד מטופח, טובל בירק ובפרחים כמו בגן בוטאני. הדבר היחיד שהעיב בביקור היו התורים הארוכים מאד במרבית המתקנים אך נהנינו מאד מהמתקנים עליהם הצלחנו לעלות כמו שיט רטוב במסלול אבובים, שיעור נהיגה ברכבים קטנים, שיט בסירות, שיט בצוללת צהובה לצפייה בדגים במעמקי "הים",  מכוניות מתנגשות ושיט מהנה מאד בין דגמי לגו של אגדות הילדים ועוד… היה זה יום ארוך ומהנה שהסתיים אחר הצהריים בקניות בחנות הלגו הענקית ובגשם שוטף שליווה אותנו כל הדרך חזרה אל העיר.

IMG_2539
וינדזור

יום 9: יום טיול בכל כלי תחבורה אפשרי לגריניץ'

 למחרת היה לנו יום של נסיעה במגוון כלי תחבורה. התחלנו את היום ברכבת תחתית אל תחנת ה – DLR הרכבת החשמלית האוטומטית , שפועלת ללא נהג ויוצאת מאזור מצודת לונדון עד לרכבל האמירויות שעובר מעל התמזה ומוביל מה Royal Docks שבגדה הצפונית לצפון גריניץ' שבגדה הדרומית.

תחילה ישבנו בבית קפה שליד מתחם O2 ארנה (O2 Arena) המשמש כהיכל ספורט רב תכליתי הממוקם על שפת נהר התמזה. האולם מכיל כ-20,000 מקומות ישיבה, דבר ההופך אותו להיכל הספורט השני בגודלו בבריטניה. ההיכל שבולט בכיפתו הלבנה הענקית עליה ניתן לטפס ולהשקיף על האזור משמש כאולם תחרויות כדורסל, טניס, הוקי קרח, התעמלות,אגרוף, היאבקות. כמו כן, מתקיימים בהיכל כינוסים, תערוכות, הופעות חיות ועוד.

IMG_2609
הזנת כיתוב

O2 ארנה (O2 Arena)

בסמוך לאולם ישנה תחנה מרכזית של אוטובוסים ומשם נסענו לקאטי סארק (Cutty Sark). זו ספינה שנבנתה בסוך המאה התשע עשרה במטרה להביא תה מהודו לאנגליה אשר שימשה כספינת המפרש האחרונה ששטה בין סין לבין אנגליה. הספינה הפכה משנת 1953 למרכז מבקרים בו ניתן ללמוד על נתיבי הבאת התה לאנגליה, על מבנה הספינה ועל צורת החיים בספינה. מרכז המבקרים ששופץ ושוקם בשנים האחרונות בעקבות שריפה שפרצה במקום הוא מוזיאון אינטראקטיבי הכולל בתוכו מתקנים שונים שילידים יכולים להפעיל, כולל מתקני מחשב או מתקנים הממחישים כיצד שומרת ספינת משא על שיווי המשקל. כמו כן הילדים שיחקו עם ההגה בתא הקברניט וצפו בשחקן ששיחזר את החיים על הספינה. מוזיאון "קאטי סארק" נחשב כאחת האטרקציות התיירותיות החשובות ביותר ברובע גריניץ' והוא ממוקם לחוף נהר התמזה בסמוך למעגן המעבורות לאורך התמזה. ניתן להזמין מראש כרטיסים לקאטי סארק דרך אתר Tiqets. 

מקאטי סארק הלכנו כעשרים דקות דרך גריניץ' היפה לעבר מצפה הכוכבים של גריניץ'. בדרכנו חצינו את המוזיאון הימי הלאומי ואת פארק גריניץ' והתחלנו לטפס בשביל לעבר הגבעה שבה ממוקם מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ'. מצפה זה שמשמש כיום כמוזיאון הוא מצפה כוכבים ששימש במקור כמקום עבודתו של האסטרונום המלכותי של הממלכה המאוחדת. המלך צ'ארלס השני הורה על בניית המצפה כבר בשנת 1675. המבנה בו שוכן המצפה תוכנן בידי סר כריסטופר רן ונבנה בין השנים 1675 – 1676. לאחר מלחמת העולם השנייה פסק השימוש במבנה כמצפה בשל זיהום האוויר הרב באזור לונדון. קו גריניץ', הוא קו האורך 0 , עובר דרך המבנה ומסומן מאז ה-16 בדצמבר 1999 בקרן לייזר ירוקה היוצאת מן המבנה בכיוון צפון.

שעון גריניץ', שנקבע על פי מדידות שנערכו בגריניץ', הוא כיום השעון המקובל בכל העולם. ליד קו האורך יש תור ארוך של אנשים שעומדים בכדי לפשוט את רגליהם משני צדי הקו. אנחנו העדפנו לא לעמוד בתור ונעמדנו בנקודה אחרת לאורך הקו שהיתה צמודה אל מבנה המצפה ללא כל תור. סיירנו במתחם, בחדר המצפה וראינו את הטלסקופ ששימש לתצפיות מהמבנה, ביקרנו בתערוכת שעונים עתיקים וחדשים, כולל השעון המדוייק בעולם שלפיו מכויילים השעונים בעולם. בחדר זה היו גם הפעלות לילדים שצירו את כדור הארץ מנקודת מבטם. כמו כן השקפנו לעבר לונדון וגריניץ' מנקודת התצפית המרהיבה שבמצפה. טיפ שלנו: כדי לחסוך את התור הארוך למצפה בעונות העמוסות, ניתן לרכוש מראש כרטיסים למצפה הכוכבים בגריניץ' דרך אתר Tiqets. 

מכאן חזרנו ברגל לכיוון השוק בגריניץ', בדרך אכלנו גלידה משובחת שמוכרים אותה הרבה באנגליה. היתה זו גלידה אמריקאית שלתוכה מכניסים מקופלת וכשאוכלים את הגלידה לא יודעים מתי יגיע הביס במקופלת. כמו כן עברנו בין החנויות היפות והמעוצבות של ארנקים, תיקים, צעיפים ומשחקים לילדים. מכאן המשכנו לשוק האוכל הסמוך בו נהנינו משפע דוכני אוכל מכל העולם וכן דוכני עתיקות ומוצרי אמנות מקומיים. אנחנו קנינו ציורים לחדרי הילדים ממהגר הונגרי שבתו ציירה את הציורים היפים על לוחות עץ קטנים. שוק זה פתוח שלוש פעמים בשבוע בימים ד, שבת או א'.

הליכה קצרה מהשוק הובילה אותנו בחזרה לקאטי סארק ולמעגן המעבורת. לאחר המתנה של כשעה בשעת אחר הצהריים, עלינו על המעבורת לשיט על התמזה בשעת בין הערביים וראינו את כל המראות היפים של העיר מכיוון הנהר: הטאוור ברידג', המצודה, גלגל המילניום, ווסמינסטר, הביג בן וכן ספינת מלחמה גדולה. השיט היה מרהיב ומהנה מאד עבור כולנו. את ארוחת הערב אכלנו במסעדה הסינית ליד המלון שלנו שהתחבבה עלינו מאד ונראה היה כי הצוות במקום היה מרוצה שחזרנו למקום פעם אחר פעם והמלצרית הסינית תחקרה אותנו באדיבות, מהיכן אנחנו ולכמה זמן הגענו לעיר. גם במקרה של השיט, בעיקר עם טיול עם ילדים ניתן לחסוך את התור הארוך לשיט באמצעות רכישה מראש של הכרטיסים לשיט, אותם ניתן להזמין יחד בצורה מרוכזת לפני היציאה לטיול יחד עם אתרים ואטרקציות נוספות בלונדון  דרך אתר Tiqets.

יום 10: ביקור בארמון בקינגהאם, קניות ברחוב אוקספורד וארוחת ערב במסעדת יערות הגשם

 למחרת התעוררנו ליום מאד סגרירי ונראה היה שבכל רגע עומד לרדת גשם ולכן החלטנו שכדאי לבלות ביום זה במקום סגור. בחרנו לבקר בארמון בקינגהאם אותו ראינו לפני כמה ימים מבחוץ. הארמון פתוח לביקור בתשלום די גבוה רק בתקופת הקיץ כאשר המלכה שוהה בסקוטלנד. ישנם מספר מסלולי ביקור בארמון ואנחנו בחרנו בזה שעובר בחדרים המרכזיים של הארמון במסגרת סיור המודרך שאורך קצת יותר משעה. הסיור כלל ביקור בתערוכת צעצועי הילדות של ויליאם והארי, חדרי אירוח שונים כולל ציורים של בני משפחת המלוכה, סרטונים מחיי משפחת המלוכה ועוד. הסיור מאד מרשים ושונה מסיור בארמונות אחרים באירופה כי זהו ארמון בו משפחת המלוכה מתגוררת בפועל וזו הזדמנות להציץ לארמון פעיל. לאחר סיום הסיור ירדנו לחדר משחקים ויצירה בו היה סוס עץ בדומה לסוס העץ הישן שהיה בחדר המשחקים של בני משפחת המלוכה ונעה ורועי רכבו עליו בדומה לכרזת הפרסום של הארמון לתערוכת הצעצועים.

buckingham-palace-4363590_960_720
ארמון בקינגהאם בלונדון

לאחר מכן, בגשם מתמשך הלכנו בגן הארמון שבמרכזו אגם ומדשאה גדולה לכיוון שער היציאה. הגשם היה חזק ואנחנו היינו עטופים בשכמיות ניילון והחלטנו לקחת את הרכבת התחתי לכיוון רחוב אוקספורד ולנצל את השעות הקרובות לקניות. בילינו חלק גדול מהזמן בחנות הספורט Sport Direct אשר בה חמש קומות של ציוד ספורט במחירים זולים במיוחד.  חיפשנו נעליים לילדים אך השירות במקום היה מאד אטי עם מעט מאד אנשי צוות ועל כן ויתרנו על הקנייה. בדרך ליציאה מצא מעין זוג נעלי ריצה שהתאימו לו ורכש אותן. מעבר לכך כל שאר הדברים ניתן לרכוש גם דרך אתר האינטרנט של האתר שעושה משלוחים לארץ.

מכאן המשכנו בהליכה ברחובות עמוסים במיוחד לחנות גדולה אחרת בשם פרימארק. בחנות זו שהינו לא מעט זמן בחיפוש אחר בגדים. מצאנו לא מעט בגדים יפים לילדים במחירים מאד זולים בהשוואה לארץ, למשל קנינו עליוניות יפה לרועי בחמישה פאונד ומעיל גשם למעין בשבעה פאונד.

כשיצאנו נפסק הגשם, ישבנו בקונדיטוריה איטלקית ולקראת השעה שמונה התקדמנו לכיוון כיכר פיקדילי, שם קבענו עם בן הדוד של מעין ומשפחתו במסעדה בשם "יערות הגשם". מסעדה זו מדמה יערות גשם באמזונס, כוללת עצים, קולות של בעלי חיים וקולות של גשם ורעמים מדי פעם. זו מסעדת אווירה נעימה מאד הכוללת גם חנות עם משחקים המתאימים לאופי המסעדה. נהננו מאד מהחברה והמסעדה היתה מאד מיוחדת ונעימה לילדים אך עם זאת, המחיר היה גבוה משמעותית מהממוצע של מחירי הארוחות בלונדון, כשמונים פאונד. כשיצאנו בערב מהמסעדה כל כיכר פיקדילי היתה מוארת באורות ובפרסומות צבעוניים. כמו כן שמנו לב לאחת המסעדות הידועות של ג'ימי אוליבר שהיתה באזור שוקק חיים זה של העיר בשעת הלילה מאוחרת. הילדים היו מאד עייפים מהיום הארוך ובדרך חזרה למלון שהיתה באוטובוס הם נרדמו.

יום 11: הצגת ילדים בתיאטרון הלאומי של לונדון, כנסיית ווסטמיניסטר, הביג בן ועוד קצת קניות ברחוב אוקספורד….

ביום שישי בבוקר קבענו עם בן הדודה של מעין, אשתו וילדיו ללכת להצגת הילדים אלפנטום שמוצגת בתיאטרון הלאומי, לא רחוק מכיכר פיקדילי.

ההצגה שאורכה כשעה היא תיאטרון מחול ולכן אין צורך בידיעת השפה. אנחנו מאד נהננו אך לילדים זה היה מעט ארוך אך סך הכל חוויה טובה. לונדון ידועה בין היתר בזכות ההצגות האיכותיות שמועלות בה אך בטיול עם ילדים צעירים שעוד לא יודעים אנגלית, קשה מאד ללכת להצגות ולכן ההצגה אלפנטום התאימה מאד והוסיפה עוד חוויה טובה מהעיר. הצגת ילדים נוספת שמשחקת בתיאטרון הלאומי היא סוס מלחמה (War Horse) עליה המליצה אשתו של הבן דוד.

לאחר ארוחת צהריים באחד מסניפי רשת סבווי שנהנו מאד מהארוחה שם והצטערו  מאד שהרשת נסגרה בישראל המשכנו לכיוון כנסיית ווסטמיניסטר. ליתר דיוק מדובר במנזר ווסטמינסטר ובכנסיית פטרוס הקדוש, שהיא חלק מהמנזר. בכנסייה זו מוכתרים ונישאים מלכי אנגליה, ובהם קבורים רבים ממלכיה, ממנהיגיה, מסופריה וממדעניה של אנגליה. זיהינו בין היתר לצד קברי המלכים (הנרי השישי, ג'ימס הראשון, מרי הראשונה ועוד) גם את קברם של צ'אלס דארויין, אייזק ניוטון, צ'ארלס דיקנס וכן מצבות זיכרון לויליאם שייקספיר, בינימין ד'יזראלי ווינסטון צ'רצ'יל.

westminster-abbey-2942173_960_720
westminster abbey

המנזר והכנסייה נמצאים מערבית לארמון ווסטמינסטר המשמש כבניין הפרלמנט הבריטי ברובע ווסטמינסטר בסמוך לביג בן. בכניסה למנזר עמדנו בתור ארוך והביקור במתחם עצמו היה מאד עמוס וצפוף ועם זאת מלא רושם. מדובר במתחם מאד עתיק, על פי המסורת נבנתה הכנסייה הראשונה במקום בשנת 616. אז היה האזור אי באמצע התמזה שנקרא "אי הקוצים". הכנסייה נבנתה במקום שבו ראו הדייגים שדגו בנהר את דמותו של פטרוס הקדוש. את המנזר בנה המלך אדוארד המודה בין השנים 1045 – 1065. המתחם אפלולי, עם ריח של קטורת באוויר ועם שרידים רבים של ההסטוריה הבריטית ומזכיר את התחושה בכנסיית הקבר שבירושלים. הביקור במקום ארך כמעט שעתיים.

לאחר מכן, התפצלנו. רועי נסע עם אשתו של בן הדוד והילדים לביתם ואנחנו ביחד עם נעה חזרנו לרחוב אוקספורד להשלים קניות. בילינו רוב הזמן ב H & M , שם מעין ונעה רכשו בגדים חדשים, במחירים מעט יותר זולים ממחירי הארץ. לאחר מכן נסענו למשפחת בן הדוד לארוחת יום שישי ונהנינו מאוכל הודי שהזמנו באחת מהמסעדות ההודיות בגולדרס גרין.

יום 12: הליכה במעבר החצייה באבי רואד, שיט לאורף תעלת ריג'נט עד שוק קמדן וטיסה חזרה לישראל…

למחרת, יום שבת היה היום האחרון לביקורנו בלונדון. התחלנו את היום ברחוב אבי רואד, הרחוב הידוע מהאלבום של הביטלס שמעין לא הסכים לוותר על חציית הכביש ביחד עם הילדים, יחד עם לא מעט תיירים. ניכר היה שהמכוניות שעוברות במקום מודעות לתופעת התיירים המצטלמים במעבר החציה הידוע שנמצא בסמוך לאולפני ההקלטות Abbey Road  הידועים כאולפני ההקלטה של אמנים בולטים כגון הביטלס, פינק פלויד, קליף ריצ'רד והצלליות. הגדר ליד האולפנים היתה מלאה בכתובות שכתבו המעריצים הרבים של הביטלס, והיא נצבעת מחדש 6 פעמים בשנה.

abbey-2293953_960_720
Abbey Road 

מכאן המשכנו בתחתית לאזור ריג'נט פארק, בסמוך לגן החיות, משם ערכנו שיט לאורך תעלת ריג'נט שיט נעים מאד בתעלה הצרה בסירת מנוע עד לקמדן לוק המהווה חלק מקמדן מרקט. לאורך כל התעלה נהננו לראות את הג'ירפות של גן החיות, הבתים הותיקים והיפים של העיר, בתי סירות, גשרים וכן טיילת של הולכי רגל שעוברת לאורכה של התעלה.

בתעלת ריגנט

שמחנו מאד לחזור שוב לשוק קמדן התוסס והצבעוני שכל כך נהננו מהביקור בו מספר ימים קודם לכן. תחילה בילינו לא מעט במתחם האוכל העמוס שקשה היה לבחור בו מכל השפע: אוכל פולני, אסיאתי, אתיופי ועוד… לאחר מכן עשינו סיבוב נוסף בדוכנים היפים, נעה ורועי בחרו להזמין ציור משותף מצייר רחוב מקומי כמזכרת יפה שתלויה לנו היום בבית, עשינו עוד סיבוב של קפה ועוגה טובה וסחטנו את הדקות האחרונות מהביקור הנפלא שלנו בעיר.

מכאן נסענו למשפחת בן דודו של מעין, הילדים נהנו לשחק פעם נוספת ביחד ולקראת ערב לקחנו מונית שהסיעה אותנו לשדה התעופה הית'רו.

הטיסה שלנו יצאה בשעה שתים עשרה בלילה ולפנות בוקר נחתנו בישראל.

הטיול שלנו בלונדון נמשך 12 ימים מלאים וכולנו הסכמנו שלונדון עיר מהממת, כיפית, אנשים ידידותיים, עם מגוון רחב של אטרקציות לכל המשפחה ונשאר לנו טעם לביקור נוסף.

למידע נוסף מומלץ להיעזר באתרים הבאים: בלונדון ישלונדון מחכה לי.

לחץ כאן לצפייה במסלול הטיול ב – turipo

 

מוזמנים לקרוא פוסטים נוספים שכתבנו על לונדון: 

10 אתרים מומלצים  במיוחד לטיול בלונדון עם הילדים

אתרי ה"חובה" בלונדון

 

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.