תמירון בבריכות המלח באילת

ביקור בבריכות המלח באילת

כחלק מחופשה משפחתית שערכנו באילת במהלך חג החנוכה, הגענו לבריכות המלח שמצפון לעיר אילת, המשמשות כאתר להפקת מלח בישול וכן כאתר צפרות בינלאומי.  המתחם נמצא קילומטרים ספורים מצפון לעיר. שלט קטן מפנה מכביש 90 לכיוון אתר הצפרות.

בריכות המלח ממוקמות בנתיב נדידת הציפורים מאפריקה לאירופה דרך השבר הסורי אפריקאי. שבר גיאולוגי זה עובר לאורך גבולה המזרחי מעמק הערבה בדרום ועד לעמק החולה בצפון.

בריכות המלח, אילת
בריכות המלח, אילת

בריכות המלח משתרעות על פני שטח של 700 דונם ועומקם כ – 40 סנטימטרים בלבד. לבריכות מוזרמים מי ים סוף וכאשר המים הרדודים מתאדים נאסף המלח שהצטבר על ידי חברת המלח של ישראל שקיימת משנת 1922. המתחם השני בו מפיקים מלח בישראל הוא בבריכות המלח שבחוף עתלית, בחוף הכרמל.

בין הבריכות נמתחת דרך עפר אשר דרכה הגענו עם הרכב ל"מרכז הצפרות הבינלאומי" השוכן על שפת אחת הבריכות, שם  תפסנו מספר נקודות תצפית והשקפנו בהנאה על מגוון ציפורי מים וביניהן להקת פלמינגו גדולה.

הפלמינגו גילו את המקום בערך בשנת 1990. כבר אז נחתו כאן אחדים, בדרכם לארצות חמות יותר. הפלמינגו הוא עוף גדול ויוצא דופן בצורתו ובצבע נוצותיו. הבוגר עטוף נוצות לבנות ורדרדות, וכשהכנף שלו נפרשת מתגלה בחלק התחתון צבע אדום עז ובהמשך הכנף צבע שחור. צבעים נדירים בטבע, שיוצרים ניגוד חריף. אין הבדל בצבעים בין זכר לנקבה.
בגיל שלוש הופך הפלמינגו לבוגר. כחלק מתהליך ההתבגרות הטבע מעניק לו את הצבעים האדומים. עד אז הוא מסתפק בצבעים חומים שחורים. אורך גופם של הבוגרים הזכרים כ-140 ס"מ, ומשקלם יכול להגיע ל-2.5 ק"ג. הנקבה מעט יותר קטנה. המקור בנוי בצורה מאוד מיוחדת. הוא כפוף במרכזו וחלקו התחתון קצר יותר. שולי המקור משוננים ומשמשים לסינון המזון אותו מוצא הפלמינגו בקרקעית האגם. הפלמינגו מצוייד ברגליים דקות מאוד וארוכות, שצבען אדמדם.

הפלמינגו פוקדים את הבריכות מדצמבר ועד מרץ, אז נפרדים הם נוטשים אותנו לטובת טורקיה, אירן או סיני. את הגוזלים שעדיין לא בגרו משאירים בארץ להמתין לבוגרים, שיחזרו רק בדצמבר  הבא..
הפלמינגו לא אוהבים שמתקרבים אליהם. הם קובעים את מקומם במרכז הבריכה וכשמשהו מבהיל אותם הם פורשים כנפיים, ממריאים בכבדות וחושפים את הצבעים היפים בכנפיהם. גופם מתיישר ונמתח ונראה כחץ שלוח. נוסף ללהקת הפלמינגו הבחנו במקום גם בשחף השחור וכן בלהקות התמירונים שנחים על המים להנאתם בלהקות קטנות.

תמירון בבריכות המלח באילת
תמירון בבריכות המלח באילת

בנוסף לעופות המים, הסתכלנו בהנאה על גבישי המלח שנוצרו בבריכות הרדודות בשלל צורות ובהשתקפות העיר אילת בבריכות לאור השקיעה האדומה שהלכה וירדה. מומלץ מאד להגיע למתחם בשעות אחר הצהריים, בסמוך לשקיעה, כאשר ציפורי המים מתקבצות לשנת הלילה או בשעות הבוקר המוקדמות לפני שהציפורים ינצלו את התרמיקות (זרמי האוויר העולים) שיוצרת קרינת השמש כדי לעוף במשך היום.

בריכות המלח, אילת
בריכות המלח, אילת

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.