טיול בסלובניה, קרואטיה ובצפון איטליה

 

בקיץ 2002 יצאנו ביחד עם הוריו של מעין לטיול בן 21 יום לטיול משפחתי מקסים בצפון איטליה, סלובניה וקרואטיה. הטיול כלל הרבה מאד נופים מרשימים של הרי האלפים, מפלים, מערות נטיפים, ערים עם מורשת תרבותית, עיירות מימי הביניים ועיירות נופש לחופי הים האדריאטי, כפרים קטנים טובלים בכרמים ובתוך שדות מוריקים.

מסלול הטיול המלא ב Turipo,com 

 נחתנו במילאנו ומשם התחלנו בטיול כשפנינו מועדות בעיקר לכיוון סלובניה וקרואטיה וגם החזרה היתה דרך מספר אתרים בצפון איטליה עד למילאנו.

מסלול הטיול בסלובניה, קרואטיה ובצפון איטליה כלל את האתרים הבאים: נחיתה במילאנו, ביקור בוורונה,  ביקור לילי בוונציה, מעבר הגבול ליד טריאסט לקרואטיה, עיירת הנופש פורטורוז שבחצי האי איסטריה בקרואטיה, מעבר הגבול לסלובניה וביקור במערות הנטיפים סקוצ'יאן, פוסטויינה וטירת פרדיאמה שבמערב סלובניה, אגם בלד ואגם בוהיני לרגלי הר ווגל, העיירה פאזין, עיירת הסקי קרנסקה גורה באלפים היוליים, קניון סוצ'ה, לובליאנה בירת סלובניה, העיירה פטוי שבמזרח סלובניה, חציית הגבול לקרואטיה, ביקור באתרי זאגרב בירת קרואטיה, שמורת מפלי פליטביצה, עיירת הנופש פורץ' בחצי האי איסטריה, חצי האי פאג, ביקור באתרי העיר זאדר, עיירת הנופש פרימושטן, ביקור בעיר המורשת העולמית טרוגיר, שמורת מפלי קרקא, עיר הנמל ספליט, נסיעה צפונה לכיוון איטליה, ביקור באתרי העיר וונציה, העיירה סירימיונה על גדות לגו דה גארדה, לאגו מג'ורה וחזרה לישראל דרך מילאנו.

DSCN0648

להלן פירוט אתרי הטיול בסלובניה, קרואטיה ובצפון איטליה:

אטרקציות בסלובניה:

עיירת הנופש פורטורוז (Portoroz) – פירוש השם פורוטורוז' הינו נמל הוורדים, העיירה שוכנת לחופי הים האדריאטי ומהווה חלק מהריביירה הסלובנית בחצי האי איסטריה, ומרכז תיירות גדול בסלובניה.  התרחצנו בהנאה רבה בחוף הים החולי והמפורץ, ביקרנו במרינה ואכלנו ארוחה טובה באחת המסעדות שלאורך הטיילת היפה שמשקיפה על חוף הים.

לחץ כאן להזמנת מלון בפורטורוז.

פיראן – עיירת החוף מימי הביניים (Piran)- עיירה ימי ביניימית יפהפייה ושמורה היטב ששוכנת לחוף הים האדריאטי בסמוך לפורטורוז. נהננו לשוטט בסמטאות הצרות והציוריות וללכת לאורך הטיילת. כמו כן במקום לא מעט חנויות ומסעדות וכן אפשרויות לינה מגוונות.

מערת הנטיפים סקוצ'יאן – מערת נטיפים מרהיבה, אשר כוללת מספר חללים שבתוכן עובר נהר. הביקור במערה כולל מסלול הליכה קצר שחוצה את המערה לאורך נהר הרקה ויוצא עם שפך הנהר. הנטיפים לא היו מרהיבים ביותר אלא המערה עצמה עם הנהר שעובר בתוכה. הביקור במקום מומלץ מאד אך לא כתחליף למערת פוסטינה שנמצאת בסמוך.

מערת הנטיפים פוסטוינה (Postojna) – מערת נטיפים זו מרהיבה ביופיה והיא כוללת מערכת מערות עצומה באורך של כעשרים קילומטר! זו אחת  ממערות הנטיפים הגדולות בעולם, אחת מאטרקציות החובה בסלובניה. הביקר במערה הוא בסיור מאורגן, התנועה בתוך המערה היא באמצעות רכבת שחוצה אותה והליכות קצרות בתוך המערה שבמהלכן נחשפים למגוון עצום של נטיפים וזקיפים שנוצרו בתהליך של המסת הסלע הגירני על ידי שילוב בין מים לפחמן דו חמצני, תופעה המכונה קארסט, שהוא גם שמו של אזור מערב סלובניה בו ממוקמת המערה ועוד שפע של תופעות קארסטיות אחרות (מערות נטיפים, דולינות, טרשים ועוד). בתוך המערה הצלחנו לראות מן של דג אנדמי למערה שצבעו ורדרד. זהו דג עיוור, הנושם באמצעות זימים חיצוניים וניזון מיצורים מיקרוסקופיים. ואורך חייו של הדג המוזר הזה, הדומה למעין זוחל עשוי להגיע עד ל-100 שנה!

מצודת פרדיאמה (Predjama) – המצודה שנמצאת בסמיכות לפוסטוינה, היא מצודה שמורה ביותר מימי הביניים שנבנתה על צלע ההר. סיירנו בין החדרים במצודה, בהם היו מוצגים שונים מתקופת פעילותה.

DSCN0454

DSCN0525

אגם בלד (Bled)-  הביקור באגם בלד שלצדו גם ישנו במשך מספר ימים היה אחת מגולות הכותרת של הטיול בכלל ובסלובניה בפרט עם המראה הבלתי נשכח של אגם הטורקיז, האי עם הכנסייה שבמרכזו היערות והגבעות המוריקים שמסביבו, הרחצה הקרירה באגם שמקבל את מימיו מהפשרת השלגים של האלפים היוליים שלרגליו הוא ממוקם והתצפית המרהיבה על האגם מהטירה שמעליו. בערבים נהנינו מאוכל טוב במסעדות שבעיירה.

לחצו כאן להזמנת מלון מומלץ בבלד

DSCN0466

אגם בוהיני (Bohinj) – אגם זה נמצא במרחק נסיעה של כחצי שעה מהעיירה התיירותית בלד לרגלי הר ווגל והוא האגם הגדול ביותר בסלובניה. הלכנו לאורך האגם עם מימיו הצלולים והשלווים כשברקע מספר חותרי קיאקים. לאחר מכן עלינו ברכבל להר ווגל (Vogell), למסלול הליכה קצר באתר שבתקופת החורף הוא משמש כאתר סקי וממנו צפינו על הנוף המרהיב של הרי הטריגלב ואגם בוהיני.

DSCN0489

לבסוף סיימנו במסלול הליכה מקסים שעובר בשביל עם כחמש מאות מדרגות לכל כיוון בירידה ובעליה בחזרה למפל סביצ'ה (Savica) שנופל לרגלי הרי הטריגלב בעוצמה מגובה של 78 מטרים.

DSCN0500
מפלי סביצ'ה
DSCN0562
עיירת ימי הביניים פאזין, סלובניה

פסטיבל ימי הביניים בעיירה פאזין – במרחק לא רב מבלד, ביקרנו באחד הימים בפסטיבל הרנסנס בין בתיה הציוריים של עיירת ימי הביניים פאזין. במקום הסתובבו שחקנים בלבוש ימי ביניים ותזמורת גדולה ניגנה מוזיקה קלאסית.

מעבר ורשיץ' וקניון סוצ'ה – במהלך אותו יום ערכנו נסיעה ארוכה יחסית שכללה מסלול נסיעה מעגלי שהתחיל בעיירת בעיירת הסקי קרנסקה גורה שבאלפים היוליים, דרך מעבר ההרים ורשיץ' באלפים היוליים, בין יערות,מפלים ואגמים קטנים כשלצדנו רוכבי אופניים מיוזעים שטיפסו על ההר ומסלול הליכה קצר ויפה לאורך קניון הסוצ'ה.

בסיומו של המסלול קינחנו בנזיד ירקות משובח במסעדה מקומית וצפינו במשחק הגמר של המונדיאל בו ניצחה ברזיל את גרמניה 2:0.

DSCN0647

ליובליאנה – בירת סלובניה – לובליאנה היא עיר נעימה שהאתרים בה נמצאים בטווח של הליכה. קצרה. התחלנו את הביקור התחלנו את הביקור בשוק המקומי שלידו החנינו את הרכב בחניון הגדול. לצד דוכני פירות וירקות השוק כולל גם מזכרות , חלק מזכרות ייחודיות כמו ציורי עץ שבמקור צויירו על גבי כוורות, אחת מהן רכשנו כמזכרת. מכאן המשכנו למרכז העיר שעל גדות הנהר ליובליאניצה, אזור שמאופיין בפנינות אדריכליות, מבנים וגשרים שעוצבו בידי האדריכל פלצ'ניק בראשית המאה העשרים בסגנון הארט נובו. החלקים היפים ביותר של העיר הם העיר העתיקה והטירה שמעליה שממנה נשקפת העיר כולה.

לחצו כאן להזמנת מלון מומלץ בלובליאנה

פטוי (Ptuj) – לפטוי, העיר העתיקה ביותר בסלובניה הגענו לאחר נסיעה ארוכה למזרח המדינה. זוהי עיר קטנה ושלווה בת כמה עשרות אלפי תושבים, והיא שוכנת במישורים נרחבים, עשירים בגידולי ענבים יקבים, ועל גדת נהר הדראווה. שוטטנו בין סמטאות העיר הימי ביניימית העתיקה, ביקרנו בטירת פטוי השמורה המשקיפה על העיר ונכנסנו לכמה מהכנסיות היפות.

למחרת , בדרך לקרואטיה, טיילנו בין אזורי הכרמים שמאפיינים את המישורים והגבעות במזרח סלובניה.

אטרקציות בקרואטיה

זאגרב – בירת קרואטיה: לאחר חציית הגבול מסלובניה ולינה בעיירה הנעימה סומובור הקדשנו יום שלם לביקור באתרי זאגרב. התחלנו בתצפית מרהיבה על העיר לאחר נסיעה קצרה בפוניקולר שממוקם בסמוך למגדל לבן מימי הביניים. לאחר מכן ביקרנו ברובע העתיק שעבר באותה עת שיפוץ ומתיחת פנים לסמטאות הצרות, הבתים העתיקים ולקתדרלה המרשימה שמתנשאת מעל. אחת הכנסיות המרשימות באזור העתיק היא כנסיית סנט מרקס (St. Mark's) המפורסמת בגג הרעפים שלה הצבוע בצבעי הדגל והסמל הלאומי של קרואטיה. במרכז העיר, לצד חנויות מודרניות ומסעדות רבות ביקרנו בכיכר השוק הססגוני של העיר. במרחק הליכה ממרכז העיר ביקרנו בבית הקברות מירוגוז' (Mirogoj) אחד מבתי הקברות היפים בעולם שכולל גם פארק וגם מוזיאון פסלים פתוח, בו קבורים נוצרים, מוסלמים ויהודים זה לצד זה. לאחר הליכה נעימה בשדרות הרחבות באזור החדש יותר של העיר הגענו לגנים הבוטניים של זאגרב. מתחם גנים יפה מאד ונעים להליכה אשר בסיומו קינחנו במסעדה טובה.

לחץ כאן להזמנת מלון מומלץ בעיירה סמובור (ליד זאגרב)

מצגת זאת דורשת JavaScript.

שמורת מפלי פליטביצה – לאחר נסיעה של כשעתיים וחצי דרומה מזאגרב הגענו לשמורת מפלי פליטביצה, אחת מגולות הכותרת של הטיול. שמורת מפלי פליטביצה היא שמורה גדולה מאד הכוללת עשרות מפלים ומפלונים מרשימים ביותר ביותר, אגמי טורקיז  צלולים להפליא הטובלים בתוך יער וביניהם מסלולי הליכה נוחים וגשרוני עץ המאפשרים הליכה והנאה צרופה בת כמה שעות באחת השמורות היפות בעולם. נוסף למסלול ההליכה ערכנו גם שיט בסירה ממונעת באגם הגדול ולאחר מכן קנינו גוש גבינה מקומית שמוכרים ממנה בשפע בכל האזור ועשינו פיקניק על גדות האגם. כדאי מאד להקדים את ההגעה לשמורה שכן בשעות הצהריים היא עשויה להיות עמוסה במבקרים.

אתר ההנצחה למלחמת העצמאות של קרואטיה בקרלובץ' – בדרך שבין זאגרב לפליטביצה, בקרבת המפלים עברנו דרך קרלובץ' המשמשת כתזכורת למלחמת העצמאות העקובה מדם של קרואטיה שהתנהלה  בין השנים 1991 – 1995 בין המלחמה הקרואטית שהכריזה על עצמאות לבין הצבא העממי היוגוסלבי והכוחות הסרבים המקומיים. במהלך המלחמה נהרגו למעלה מ 13 אלף בני אדם, אלפים רבים נפצעו והרס רב נגרם ליישובים. בקרלובץ' ראינו את תוצאות החורבן של אחד היישובים ולצדם כלי רכב צבאיים שנותרו מהמלחמה ומשמשים היום כאנדרטה מוחשית וכואבת למלחמה שפקדה את קרואטיה שנים ספורות קודם לכן והחלה לא רחוק משמורת מפלי פליטביצה המרהיבים.

עיירת הנופש קריקבניצה – לאחר הביקור בפליטביצה הגענו לעיירת הנופש קריקבניצה (Crikvenica) שעל חוף הים האדריאטי, בעיירה שכוללת בתי מלון וחדרי אירוח רבים ומרינה יפה נהנינו מרחצה מרעננת בחוף הים ומארוחת דגים טובה באחת המסעדות הרבות שפזורות לאורך החוף וכן ערכנו תצפית יפה על כל האזור ממצודה שמורה מאד מימי הביניים הממוקמת על ההר שצופה על האזור כולו.

לחץ כאן להזמנת מלון מומלץ בקריקבניצה

DSCN1190
חוף הים בקריקבניצה

עיירות הנופש פורץ' ורוביני – נסיעה יפה לאורך החופים המפורצים היפים של קרואטיה הובילה אותנו לחצי האי איסטריה לעיירת הנופש פורץ'. לאחר חיפוש קצר מצאנו בשולי העיירה דירת אירוח קטנה ונעימה עם חצר יפה ומעוטרת גפנים אשר שימשה אותנו לארוחות הבוקר. במהלך הימים הבאים נהנינו מרחצה בחוף הים, נסיעה ברחבי חצי האי איסטריה הציורי.

לחץ כאן להזמנת מלון מומלץ במיוחד בפורץ'

בהמשך ביקרנו בעיירות פורץ' ורוביני, שתי עיירות החוף המקסימות שהשתמרו מימי הביניים ומאופיינות בסמטאות צרות ובתים צבעוניים וציוריים, ביניהם מסעדות, חנויות ושקיעות מרהיבות. באחת החנויות בפורץ' קנינו שטיח עבודת יד ובעל הבית המקומי סיפר לנו מעט על מה שעבר עליו בשנות המלחמה.

DSCN0946
שקיעה בפורץ'

לאחר ביקור של כמה שעות בעיירה רוביני המקסימה השוכנת על חצי אי, נפרדנו מהוריו של מעין שחזרו באותו יום לארץ ואילו אנחנו המשכנו לטייל עוד עשרה ימים בקרואטיה.

 

בטריאסטה שבאיטליה הסמוכה לחצי האי איסטריה נפרדנו מהוריו של מעין, שכרנו רכב חדש ונסענו כשעתיים וחצי דרך אופטיה ורייקה  לכיוון היעד הבא שלנו, חצי האי פאג.

חצי האי פאג: נסענו דרומה לכיוון חצי האי פאג (Pag Island)  לאורך כביש החוף היפה שהתפתל לאורך החופים המפורצים והמיוערים כשבטווח ראיה ניתן היה לראות  את האיים הרבים שלאורך חופי הים האדריאטי, ליתר דיוק, 1185 איים!. לאחר כשעתיים וחצי נסיעה הגענו לעיירה פריזנה (prizna) אשר בה עלינו עם רכבנו על מעבורת להפלגה בת רבע שעה אל האי פאג. עם ההגעה אל האי התרשמנו שמדובר באי שטוח, צחיח ושטוף רוחות. נסענו כחצי שעה עד שהגענו לעיירה פאג. העיירה עצמה קטנה יחסית ובה מתגוררים מרביתם של 9000 תושבי חצי האי. מצאנו בעיירה דירת נופש נעימה מאד ולמחרת ביקרנו בעיירה. האטרקציות המרכזיות בפאג הם חוף הים הרחב והחולי בו נהננו מרחצה קרירה ונעימה וכן השוק שלצד הכנסייה המקומית, בו נמכרים שני מוצרים בעלי מורשת ייצור מקומית ייחודית: גבינות קשות וכן קרושה – סוג של רקמה עדינה מחוטים בסגנון ייחודי מאד לאי פאג אשר זכה בשנת 2009 להכרה כמורשת עולמית ייחודית על ידי אונסק"ו.

לחץ כאן להזמנת מלון מומלץ במיוחד בעיירה פאג

עיר הנמל זאדאר: לאחר נסיעה רצופה בת חמישים דקות מפאג דרך החיבור היבשתי של חצי האי פאג, הגענו לעיר הנמל  זאדאר, עיר קטנה ונעימה בת 80 אלף תושבים עם הסטוריה עתיקה שהותירה במרכז העיר מתחם של שרידים עתיקים מתקופות שונות החל מהתקופה הרומית, לפני כמעט 2000 שנים! שוטטנו ברחובות העיר העתיקה, על מדרכות מרוצפות אבנים משתלבות עם מרפסות התלויות מעל ראשינו עם עציצי גירניום מלאי פרחים וצבע, התרשמנו מקרוב מחומות העיר, המגדלים והשערים שנבנו בימי יוליוס קיסר, וכן משרידי אמת המים,  הפורום הרומאי, אמפיתאטרון, מקדש ובזיליקה שנבנתה בתקופה הביזנטית. כמו כן בתוך העיר העתיקה כנסיות ומנזרים שנבנו בימי הביניים.  מבין אתרי העיר העתיקה בלטו כנסיית סנט דונאטוס (St. Donatus) העגולה שנבנתה במאה ה – 9 ,מצודת העיר שנבנתה בראשית המאה ה-15 וכן קתדרלת אנסטסיה, הבנויה בסגנון אדריכלי רומנסקי. זוהי הקתדרלה הגדולה ביותר במחוז דלמטיה. סיימנו את הביקור בעיר המקסימה לאחר ארוחה טובה באחת מהמסעדות בעיר העתיקה והמשכנו בנסיעה דרומה לעבר עיירת הנופש פרימושטין.

עיירת הנופש פרימושטן: לאחר נסיעה בת שעה וחצי מזאדאר דרומה לאורך כביש החוף המפותל הגענו אל עיירת הנופש פרימושטן (Primoşten). העיירה הציורית בנוייה על לשון יבשה החודרת לתוך הים ומצטיינת בסמטאות שעוברות בין בתים עתיקים, חלקם בעלי אריטקטורה ונציאנית מרשימה. כמו כן בעיירה בשפע של מסעדות דגים, חוף רחצה קטן וכן חנויות מזכרות רבות. לנו במלון קטן במרכז העיירה הקטנה ובימים הבאים נהנינו מאד מהחופשה בתוך החופשה שלנו בקרואטיה.

לחץ כאן להזמנת בית המלון בפרימושטן

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מעבר להנאה מהביקור בעיירה, יצאנו  ממנה למספר טיולים קצרים בשלושה אתרים מלאי עניין  שנמצאים בטווח נסיעה מהעיירה: שמורת מפלי קרקא, העיר העתיקה של טרוגיר והעיר העתיקה של עיר הנמל ספליט.

שמורת מפלי קרקא

לאחר כחצי שעת נסיעה מצפון מזרח לפרימושטין, הגענו לשמורת קרקא (Krka), אשר שוכנת בחבל דלמטיה. הביקור בפארק הגדול הטובל בתוך יערות, מתחיל בשיט באגם אשר מוביל אל אזור הכולל אינספור מפלים שוצפים ושופעים במים. בניגוד לשמורת פליטביצה, בשמורה זו ניתן להיכנס לחלק מבריכות המים ולהתרחץ במפלים ובאשדות. אנחנו לא הגענו ערוכים לרחצה אך נהנינו מההליכה במסלולי ההליכה שעברו בתך השמורה היפהפיה, מסלולים מתאימים לכל גיל.

העיר העתיקה של טרוגיר

חצי שעת נסיעה מדרום לפרומושטין, על חוף הים האדריאטי לחופי מפרץ קסטלה ממוקמת העיר הקטנה טרוגיר (Trogir) המבוססת בעיקר על התיירים הבאים לבקר בעיר העתיקה שלה הנחשבת לאתר מורשת עולמית בזכות המורשת התרבותית בת למעלה מאלפיים שנה, אשר עוצבה על ידי היוונים, הרומאים והוונציאנים.

DSCN1149

הביקור שלנו בטרוגיר התמקד בעיר העתיקה ששוכנת על אי קטן באורך של 300 מטר וברוחב של 150 מטר בלבד, הנבדל מהיבשה בתעלת פושה הצ��ה שמצפון לו. שני גשרים נמתחים מהאי – הראשון אל היבשה דרך "השער הצפוני" , והשני דרומה אל האי צ'יובו. הסתובבנו בעיר העתיקה של טרוגיר בין מבוך של של רחובות שהותוו עוד בתקופה ההלניסטית. הרחובות הראשיים של העיר עוקבים אחר תוואי הקארדו והדקומנוס הרומיים. בנקודת המפגש של שני הרחובות נמצאו שרידיו של הפורום הרומי. בנוסף לכך נותרו בעיר העתיקה שרידים רבים מהעיר הוונציאנית מימי הביניים, כשהולטת שבהם היא טירת  קמרלניו שנבנתה במאה ה – 15 בקצהו הדרום-מערבי של האי.

כמו כן, בעיר העתיקה פזורות מספר כנסיות מרשימות, אנחנו ביקרנו בקתדרלת לוברו (לורנצו) הקדוש שבנייתה החלה בשנת 1200 לערך במקום בו ניצבה אחת משתי הבזיליקות הרומיות בעיר. הקתדרלה ידועה במיוחד בשער המערבי שלה שמשני צדדיו ניצבים פסלי אריות, סמליה של ונציה, ופסלי אדם וחווה ניצבים מעליהם. סביב השער עיטורים של סצינות תנכיות שונות.

העיר העתיקה של עיר הנמל ספליט

עיר הנמל ספליט נמצאת במרחק של כשעת נסיעה מדרום לפרימושטין. העיר הממוקמת על חצי אי מונה כרבע מליון תושבים היא אחת הערים המרכזיות בקרואטיה ומשמשת כעיר נמל, מסחר ושירותים. לאחר ביקור בשוק המקומי שנמצא בקרבת הנמל והעיר העתיקה, האטרקציה המרכזית שלשמה הגענו לספליט היתה הביקור בארמון הקיסר הרומי דיוקלטיאנוס מהמאה השלישית לספירה, שנועד לשמש אותו לאחר פרישתו מהקיסרות בשנת 305. ייסודו של הארמון שנמצא בלב העיר העתיקה מהווה את ראשיתה של העיר ספליט. יחד עם תיירים רבים ביקרנו במתחם הארמון שהשתמר בצורה יוצאת דופן, עם תבליטים ואבנים עם כותרות מעוצבות מהמאה השלישית.

אחת מגולות הכותרת של הביקור היתה הטיפוס על מגדל הפעמונים של הקתדרלה שליד הארמון שממנה נשקפת כל העיר, כולל העיר העתיקה. לאחר מכן הסתובבנו באזורים נוספים של העיר העתיקה, שמלבד הארמון נותרו בה מבנים מרשימים רבים גם מימי הביניים, מהתקופה הוונציאנית ואף מימי האימפריה האוסטרו – הונגרית  ששלטה בעיר עד למלחמת העולם הראשונה. בשל ריכוז המבנים העתיקים בספליט העתיקה היא הוכרזה  כבר בשנת 1979 כאתר מורשת עולמית וביקור של מספר שעות בעיר העתיקה, מומלץ ביותר.

לנוכח ההנאה הרבה מהשהות הנעימה בת מספר הימים בפרימושטן נותר לנו רק להתפלא שלא ראינו אף תייר ישראלי בעיירה ובכלל לאורך רצועת החוף, כולל העיר פאג. ישראלים רבים טיילו באותה עת  ביקרו בדוברובניק שבדרום קרואטיה אך  אנו ויתרנו על הביקור בה בשל מרחק הנסיעה הארוך יחסית דרומה – ארבע שעות נסיעה מפרימושטן וכן בשל העובדה שכעשרה קילומטרים מאזור החוף האדריאטי, בדרך לדוברובניק, הם המוצא לים של סרביה ועל פי הנחיות חברת השכרת הרכב , אסור היה לנו לנסוע בתחומיה של מדינה זו.

אטרקציות באיטליה

לאחר שסיימנו את הביקור באתרים לאורך חופה של קרואטיה, עלינו בנסיעה ארוכה צפונה מפרימושטין, עצרנו ללינת לילה בקריקבניצה שבה כבר היינו ומשם חזרנו לאיטליה, לביקור במספר אתרים בצפון איטליה: ונציה, ורונה, לאגו דה גארדה והעיירה סירימיונה, לאגו מג'ורה והאי איזולה בלה וחזרה לישראל דרך נמול התעופה מילאנו.

עיר התעלות  – ונציה

לוונציה הגענו לאחר לילה בעיר הסמוכה מסטרה, בה החנינו את הרכב ומשם יצאנו בתחבורה ציבורית לוונציה, עיר בה בילינו גם בלילה עם הוריו של מעין במהלך הנסיעה מצפון איטליה לסלובניה וכעת היה לפנינו יום שלם שבמהלכו יכולנו ליהנות ממראות העיר המיוחדת במינה שזכתה לבלי סוף שמות וכינויים – "מלכת הים האדריאטי", "עיר המים", "עיר הגשרים" שמראות הנוף בה וחוויית הביקור בה העניקו לעיר את הכינוי "העיר הרומנטית בעולם". העיר שוכנת בלגונה שעל שפך נהר הפו לים האדריאטי ובשיא תפארתה היתה בירת רפובליקת ונציה שהיתה מעצמה ימית חזקה בימי הביניים ומרכז סחר חשוב בין מזרח ומערב.

DSCN1214

מבני העיר וונציה נבנו על גבי קלונסאות עץ שנבנו על 118 איים המקושרים באמצעות 400 גשרים. במשך יום שלם ביקרנו בהנאה רבה ברחבי העיר בהליכה רגלית או באמצעות סירות הנהר הציבוריות. בין מרבית האטרקציות המרכזיות של וונציה הכוללות את כיכר סן מרקו – הכיכר המרכזית של הקתדרלה המרשימה של העיר מהמאה התשיעית.

DSCN1255

לאחר הליכה קצרה הגענו לארמון הדוג'ים – הארמון המפואר של אדוני העיר, בו ביקרנו בחדרים השונים שעליהן תלויות בין היתר תמונות מתקופת הרנסנס, של אמנים שקיבלו את חסותם של אדוני העיר. מהארמון הלכנו על גשר אבן מעוטר בשם "גשר האנחות"  על שם האנחות של האסירים שעברו מעל הגשר מאולם המשפט שבארמון לבית הסוהר העירוני.

DSCN1317
גשר האנחות,וונציה

בסמוך לארמון טיפסנו במעלית למרומי מגדל השעון לתצפית מרהיבה על כל העיר וסביבותיה.

DSCN1355

 כמו כן שטנו באמצעות סירת נהר ציבורית בתעלה הגדולה לאורך מבני העיר העתיקים ומחת לגשרים, אחד מהם הוא גשר ריאלטו מהאתרים הידועים של העיר.

DSCN1370

בנוסף ביקרנו באזור שמאז המאה ה – 16 שימש כרובע היהודי העתיק של העיר אשר היה המתחם היהודי הראשון שכונה בשם גטו על שם בית היציקה שהיה בסמוך אשר נקרא באיטלקית ג'טו.

בין הסמטאות, הגשרים והתעלות, פזורות מסעדות וחנויות מזכרות רבות, באחת מהן רכשנו מסיכה האופיינית לפסטיבל המסיכות של וונציה הנערך בעיר מאז ימי הביניים.

DSCN1381

למרות הצפיפות הרבה והמחירים הגבוהים, שמחנו מאד על ההזדמנות לבקר בוונציה שייחודיותה הרבה הפכה אותה לאחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בעולם.

לחץ כאן כדי להזמין את בית המלון המומלץ בונציה

העיר העתיקה של ורונה – אתר מורשת עולמית

וורונה נמצאת כשעת נסיעה ממערב לונציה וביקרנו בה כבר ביום הראשון של הטיול. נכנסנו אל העיר העתיקה המוקפת חומה מרשימה  אשר ממנה השקפנו על נהר האדיג'ה אשר שימש כאחד מעורקי המסחר שהפך את העיר למרכז כלכלי עוד בתקופה הרומית.

בעיר העתיקה שהוכרזה כאתר מורשת עולמית ישנם מבנים מרשימים מהתקופה הרומית וארמונות מפוארים מתקופת הרנסנס.  במרכז העיר העתיקה ביקרנו באמפיתאטרון הרומי, השלישי בגודלו בעולם, ששרד כמעט בשלמותו מאז התקופה הרומאית ומשמש כיום להופעות חיות ולקונצרטים.

לאחר שיטוט בין סמטאות העיר בהם השתמרו מבנים מתקופת הרנסנס הגענו למוקד התיירותי הידוע ביותר בעיר הוא ביתה של יוליה מהמחזה המפורסם רומיאו ויוליה. הבית הוא בית מספר 23 ברחוב Capello בעיר. האיטלקי לואיג'י דפורטו היה הראשון שכתב את המחזה על שתי המשפחות בעיר ורונה. המשפחות היו משפחות מוכרות שחיו באותה תקופה בעיר, אולם העלילה הייתה פרי דמיונו של הכותב שכן בין רומיאו ובין יוליה לא היה כל קשר, ובין משפחותיהם לא היה כל סכסוך. מאוחר יותר עיבד ויליאם שייקספיר את המחזה לגרסה המוכרת שלו כיום.

ביקרנו בחזית הבית בו נמצאת "מרפסת יוליה" שעליה עמדה יוליה במהלך המחזה. בחצר הבית ניתן למצוא את פסל הברונזה של יוליה. המבקרים נוהגים לשלוח יד אל השד הימני של יוליה ולכן הוא גם מבריק יחסית לשאר חלקי הפסל. לפי המסורת המקומית זוהי סגולה לאהבת נצח אמיתית. על קירות החצר ראינו את מאות אלפי הצהרות האהבה שכתבו המבקרים במקום. לאחר הפסקת גלידה באחת הג'לטריות הטובות שיש בעיר המשכנו בדרכנו.

לחץ כאן להזמנת דירת נופש מומלצת בוורונה

עיירת הנופש סרימיונה על גדות אגם גארדה

העיירה סרימיונה שעל גדות אגם גארדה נמצאת כשעת נסיעה מערבה מוורונה. העיירה היפה שוכנת על חצי אי צר שמוקף משאר עבריו באגם.  הגענו לעיירה לאחר נסיעה בגשם שוטף שירד במשך שעות ארוכות. רק בשעות אחר הצהריים המאוחרות, לאחר שהתמקמנו במלון מקומי ואכלנו צהריים באחת המסעדות, יצאה השמש ואנחנו ניצלנו את השעות היפות לביקור באזור הנמל העתיק בטירת סקליארי מהמאה השלוש עשרה בה השתמרו יפה ביצורי הנמל מימי הביניים.

 בעיירה אתרים מעניינים נוספים וכן מרחצאות חמים אך בשל מזג האוויר הסוער התקשנו למצות את הביקור בעיירה ובחרנו להמשיך ליומיים האחרונים של הטיול לאזור אגם לאגו מג'ורה.

לחץ כאן להזמנת מלון מומלץ בסירימיונה

אגם (לאגו) מג'ורה

לאחר נסיעה בת כשלוש שעות באוטוסטרדה המהירה הגענו לעיירה סטרסה (Stresa) שעל גדות אגם מג'ורה. התמקמנו במלון מקסים שצפה על האלפים ועל האגם והסתובבנו בשדרה המרכזית של העיירה לאורך האגם שמאופיינת בהרבה גנים, מזרקות, מסעדות ובתי קפה.

 למחרת בילינו את היום בשיט קצר לאיזולה בלה, אי קטן שנשקף מהעיירה שבמרכזו ארמון מפואר מימי הרנסנס אשר מוקף בגנים מטופחים ומלאי פרחים צבעוניים מרהיבים ופסלי שיש שנבנו לאורך מאות שנים וביניהם הסתובבו טווסים צבעוניים ולבנים. 

מצגת זאת דורשת JavaScript.

לחץ כאן להזמנת מלון מומלץ בסטרסה, לאגו מג'ורה

למחרת נסענו מסטרסה לנמל התעופה במילאנו משם חזרנו לישראל, לאחר שלושה שבועות של טיול שהיה שילוב נהדר בין נופש וטיולים באתרי טבע, נופים כפריים, עיירות וערים עם מורשת תרבותית עשירה.

google-site-verification: google0e5a3b146d5a768c.html

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.